ČSSD svým rozhodnutím naštvala Babiše. Pro opozici jsou sociální demokraté alibisty

Až se tento pátek začne hlasovat o vyslovení důvěry současné vládě, poslanci za ČSSD jako jeden muž odejdou ze sálu. Tento jejich tah, pro někoho možná hodný chytré horákyně, je kritizován ze všech stran.

Premiér Andrej Babiš je tímto přístupem od svého koaličního partnera zklamán. Sice to bude znamenat, že vláda bude pokračovat dál, přesto Babiš tento postoj sociálních demokratů nechápe. „Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu, je to pro mne zklamání,“ uvedl Babiš, který dále podotkl, že tím, že je ČSSD ve vládě, se vůbec udržela na procentech volitelnosti.

Představitelé ČSSD si nepřejí ukončení této vlády, protože mají obavy, že by je nahradilo Okamurovo hnutí SPD. Zároveň je jejich přání, aby v politice skončil Andrej Babiš. „Sociální demokracie šla do vlády mimo jiné právě proto, aby v České republice nevznikla vláda, která bude závislá na straně, kterou my pokládáme za extrémní,“ řekl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Ani opozice příliš netleská rozhodnutí ČSSD. Podle ní je odchod ze sálu během hlasování o důvěře vládě alibistické. „ČSSD nezklamala, stáhli kalhoty kilometr před brodem,” glosoval na Twitteru poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík a dále dodal, že tím sociální demokraté podpoří ve vládě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše.

„ČSSD souhlasí s tím, že premiér by měl odejít, ale nic pro to neudělá. Je to alibistické. Toto rozhodnutí je nejen zbabělé, ale zejména chybné a otevírá cestu rozkladu důvěry v demokratický stát. ČR se setrváním Andreje Babiše ve funkci premiéra přiblížila k předčasným volbám,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Nejostřeji se do sociálních demokratů opřel předseda SPD Tomio Okamura, který se netají tím, že by jeho hnutí rádo vystřídalo ČSSD u moci. “Rozhodnutí ČSSD je čistokrevná zbabělost. Pokud není ČSSD schopna podpořit hlasováním svoji vlastní vládu, tak by ji měla okamžitě opustit,” řekl ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Jediná strana, která podpoří Babiše, respektive vládu, budou komunisté. A to bude bohatě stačit, aby současná vláda pokračovala dál.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient