Search
Close this search box.

ČSSD kývla na vládní koalici s hnutím ANO. Komunisté se po třiceti letech vrátí k moci

Jan Hamáček, předseda ČSSD, dnes oficiálně oznámil výsledky stranického referenda, které mělo rozhodnout, zda sociální demokraté půjdou do vlády s hnutím ANO. Nakonec 58,53 procent účastníků referenda bylo pro vstup sociální demokracie do menšinové vlády.

Referendum trvalo tři týdny a zúčastnilo se ho 2/3 z 18 tisíc členů sociální demokracie. Hamáček je s účastí spokojen. Podle jeho slov bylo vidět, že členové ČSSD měli zájem hlasovat formou referenda. Předseda ČSSD také podotkl, že jeho strana nebude nic měnit na ministerských křeslech, které si dohodla s hnutím ANO. Nadále také sociální demokraté trvají na tom, aby se ministren zahraničí stal Miroslav Poche navzdory tomu, že si to nepřeje prezident Miloš Zeman.

S výsledky referenda je samozřejmě spokojený i premiér Andrej Babiš, který věří, že teď už nic nebrání tomu sestavit vládní koalici s toleranční podporou komunistů. „Pokud vláda získá důvěru, může být úspěšná. Udělám pro to maximum. Každému ministrovi budu měřit stejným metrem,“ uvedl Babiš, který počítá s tím, že předstoupí před poslaneckou sněmovnu ohledně důvěry vlády v první polovině července.

„Referendum dopadlo dle předpokladu. Teď však nastává ta mnohem těžší a zásadnější etapa pro ČSSD. Skutečně prosadit program, který bude prospěšný pro občany, sestavit funkční vládu a vládnout s ANO tak, aby nejen voliči ČSSD viděli, proč byl tento krok správný,“
řekla členka ČSSD Kateřina Valachová.

Ze politických stran, které jsou a nadále budou v opozici, zaznívá vůči blížící se vládě skepticismus.
„Výsledek referenda není překvapením. Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM. Takováto vláda nebude pro ODS partnerem, ale soupeřem,“ podotkl na sociální síti předseda ODS Petr Fiala.

„Máme tu tedy poprvé od roku 1989 vládu, která se bude opírat o hlasy komunistů. Lidovci budou silnou opozicí a budou dále bojovat za rodiny, demokracii a křesťanské hodnoty,“ je uvedeno na twitteru KDU-ČSL.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient