ČSSD a ANO mají za sebou první schůzku, i přes určité rozpory vidí vše nadějně

První setkání v tomto týdnu mají za sebou představitelé hnutí ANO a strany ČSSD. Obě strany věří, že tentokrát dojde mezi nimi k dohodě, která povede k sestavení vládní koalice.

Zatím ale nenašly stejnou řeč v otázce povinnosti odstoupení odsouzeného člena vlády. Tento návrh sociální demokratů je zatím hnutím ANO odmítán. Především předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že už začíná být alergický na toto téma. Babiš je v současné době stíhán z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo. ČSSD by si ráda tento bod (neodstoupení trestně odsouzeného člena vlády) pojistila případným ukončením od koaliční dohody. I toto je opět pro představitele ANO nepředstavitelné.

Po včerejší schůzce odcházeli představitelé ČSSD předseda Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola s nabídkou od hnutí ANO na obsazení pěti ministerstev, včetně požadovaného vnitra. Z důležitých ministerstev se budou rozhodovat mezi resorty zahraničí a obrany.

Další schůzka je naplánována na zítřek. Je možné, že se ho zúčastní i komunisté, kteří by měli oficiálně tolerovat vládu sestavenou z členů ČSSD a ANO. Jak se nechal slyšel staronový předseda KSČM Vojtěch Filip, věří, že jeho strana bude mít možnost promlouvat do personálního obsazení ministerských křesel .
Na rozdíl od ČSSD pro komunisty není problém podpořit vládu, v kterém bude prvoinstančně odsouzený člen vlády. „U nás platí presumpce neviny, tedy až do pravomocného rozsudku,“ prohlásil Vojtěch Filip.

Premiér v demisi Andrej Babiš věří, že ke jmenování vlády dojde do začátku prázdnin.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient