Search
Close this search box.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak je povinná pro řadu výrobků, jež jdou do prodeji v EU.

CE certifikace se jmenuje podle francouzského conformité européenne, v překladu evropská shoda. Pravděpodobně jste její znak již viděli. Písmenka CE bývají umístěná na samotném výrobku, obalu, záručním listu či uživatelském manuálu.

Které výrobky musí mít CE certifikaci?

Povinnost disponovat certifikací se vztahuje nejen na výrobky vyrobené na území EU, ale také na ty, které se v Evropském hospodářském prostoru prodávají. Které kategorie musí certifikát mít, stanovuje příslušná směrnice. Nejčastěji jde o hračky, některé elektrické spotřebiče, zdravotní prostředky, stavební výrobky, měřicí zařízení a stroje. V podstatě tedy o výrobky, u kterých je klíčová vysoká spolehlivost a kvalita.

Jaký je vlastně význam certifikátu?

Pomiňme teď fakt, že CE certifikát vyžaduje EU. Nechat si produkt ověřit má smysl i z dalších hledisek. Zákazníci získají jistotu opravdové kvality, garantujete jim stabilitu vlastností výrobku, budete působit důvěryhodněji, zlepšíte image firmy a lépe se prosadíte na trhu. Když je výrobek jednou dobře otestovaný, minimalizujete nutnost následných zkoušek, což vám ušetří finance. Sníží se také pravděpodobnost reklamace výrobku.

Jak certifikace probíhá?

Aby váš výrobek získal CE certifikaci, musíte dodat vzorky certifikačnímu orgánu, který je vyzkouší, posoudí a rozhodne o certifikaci. V kladném případě vám vydá certifikát a/nebo oprávnění používat certifikační značku. Stále nad vámi bude vykonávat dozor, sem tam z výroby či od klienta odebere vzorky a zkontroluje výrobek.

Pojďme si tedy vše shrnout:

  • Certifikace CE má pro výrobce řadu výhod od vyšší důvěryhodnosti po nižší pravděpodobnost reklamace výrobků.
  • Pro některé výrobky (např. hračky, zdravotnické zboží) vyžaduje CE certifikaci EU.
  • CE certifikát lze získat po podrobném posouzení výrobku certifikačním orgánem.

O CE certifikaci můžete požádat například na www.certifikujeme.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient