Search
Close this search box.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak je povinná pro řadu výrobků, jež jdou do prodeji v EU.

CE certifikace se jmenuje podle francouzského conformité européenne, v překladu evropská shoda. Pravděpodobně jste její znak již viděli. Písmenka CE bývají umístěná na samotném výrobku, obalu, záručním listu či uživatelském manuálu.

Které výrobky musí mít CE certifikaci?

Povinnost disponovat certifikací se vztahuje nejen na výrobky vyrobené na území EU, ale také na ty, které se v Evropském hospodářském prostoru prodávají. Které kategorie musí certifikát mít, stanovuje příslušná směrnice. Nejčastěji jde o hračky, některé elektrické spotřebiče, zdravotní prostředky, stavební výrobky, měřicí zařízení a stroje. V podstatě tedy o výrobky, u kterých je klíčová vysoká spolehlivost a kvalita.

Jaký je vlastně význam certifikátu?

Pomiňme teď fakt, že CE certifikát vyžaduje EU. Nechat si produkt ověřit má smysl i z dalších hledisek. Zákazníci získají jistotu opravdové kvality, garantujete jim stabilitu vlastností výrobku, budete působit důvěryhodněji, zlepšíte image firmy a lépe se prosadíte na trhu. Když je výrobek jednou dobře otestovaný, minimalizujete nutnost následných zkoušek, což vám ušetří finance. Sníží se také pravděpodobnost reklamace výrobku.

Jak certifikace probíhá?

Aby váš výrobek získal CE certifikaci, musíte dodat vzorky certifikačnímu orgánu, který je vyzkouší, posoudí a rozhodne o certifikaci. V kladném případě vám vydá certifikát a/nebo oprávnění používat certifikační značku. Stále nad vámi bude vykonávat dozor, sem tam z výroby či od klienta odebere vzorky a zkontroluje výrobek.

Pojďme si tedy vše shrnout:

  • Certifikace CE má pro výrobce řadu výhod od vyšší důvěryhodnosti po nižší pravděpodobnost reklamace výrobků.
  • Pro některé výrobky (např. hračky, zdravotnické zboží) vyžaduje CE certifikaci EU.
  • CE certifikát lze získat po podrobném posouzení výrobku certifikačním orgánem.

O CE certifikaci můžete požádat například na www.certifikujeme.cz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient