Search
Close this search box.

Co chybí v Suchém Vrbném

Suché Vrbné je část obce v Českých Budějovicích tvořená Pětidomím, suchovrbenským průmyslovým obvodem a někdejšími osadami Suché Vrbné a Pohůrka. Na západě je ohraničeno východním obvodem nádraží, na severozápadě Vrbenskou ulicí, na východě sousedí s obcemi Rudolfov a Dobrá Voda u Českých Budějovic a na jihu je volný prostor mezi Suchým Vrbným a Novými Hodějovicemi.

V Suchém Vrbném chybí hezké a účelové náměstí, místo setkávání jak malých, tak dospělých občanů. O to územní skupina usiluje. Řeč je o revitalizaci Suchovrbenského náměstí. Toto místo je v současné době špinavé, nepohodlné a zastaralé. Konala se tedy schůzka s panem architektem Němcem, který na českobudějovické radnici zastává místo hlavního architekta, poradního orgánu města. Byly mu předány návrhy občanů. Město, odbor Správy veřejných statků města územní skupina plánuje na léto 2018 na Suchovrbenském náměstí nové odpadkové koše, lavičky a asfaltové chodníky. Územní skupina chce zde umístit bezpečnostní kameru, která by hlídala dění na náměstí. V plánu je také umístění dětského hřiště a centrálního místa pro různé sousedské akce, např. společné grilování nebo Vánoční punč. K náměstí priléhá budova Vrbenky – obchodu a bývalého kina. Majitel má v plánu budovu opravit, což velmi přispěje k celkovému dojmu Suchého Vrbného. Pan náměstek Konečný se také nechal slyšet, že rozvoj Suchovrbenského náměstí bude pokračovat i nadále, tak snad to neskončí jen umístěním nových laviček a košů. Bývalý kiosek, který je v současné době nepoužívaný a zděná zastávka mají být odstraněny.
Čistota kolem Suchovrbenského náměstí a autobusové zastávky je velmi důležitá. Územní skupina získala ubrousky na graffiti, které používají na jejich odstranění.
Na konci Vrbenské ulice, nedaleko Zvonárny se nachází rybník „Hliník“. Občané z územní skupiny se nechali inspirovat podobnými akcemi a chtějí rybník využít k volnočasovým aktivitám. Rybník by měl sloužit jako biotopové koupaliště a léto by se v Suchém Vrbném stalo daleko příjemnějším. Město se začalo zabývat majetkovými vztahy v místě rybníka a vykupovat nebo směňovat pozemky, aby město vlastnilo celý rybník a mohlo začít pracovat na proměně.
Dobrovodská stoka v Suchém Vrbném trápí hodně lidí. Je špinavá a nikdo se o úklid kolem stoky nestaral. Úklid vzala do rukou územní skupina s aktivními občany. Nedávno proběhlo jednání s Povodím Vltavy, která má Dobrovodskou stoku ve svém vlastnictví a vypadá to, že majitel se bude na úklidu stoky podílet sám.
V Suchém Vrbném chybí sportoviště. Město koupilo pozemek na ulici E.Krásnohorské. Představou je vytvoření venkovního sportoviště ve stylu: „vem si, co chceš a hraj“. Hřiště by mělo být používáno zdarma pro všechny návštěvníky. Vše je zatím v procesu plánování. Městem vykoupená lokality je jednou z vytipovaných míst pro stavby atletické haly.
Mezi Vrbenskou a Rudolfovskou ulicí má v nejbližších letech vzniknout komplex s tisíci byty s názvem Dubičný potok. Bývalá průmyslová zóna se promění na „město ve městě“, kdy dalo město investorovi podmínku ve výstavbě propojky mezi ulicemi Rudolfovská a Vrbenská a stavbě základní školy.
Cyklistika je v Suchém Vrbném aktuální. Dle cyklogenerelu města České Budějovice by cyklostezka neměla vést po hlavní, páteřní komunikaci, ale po vedlejších ulicích, kde není takový automobilový provoz a je zde více prostoru pro cyklisty. Stávající cyklostezka vede od lávky přes železnici až ke hřbitovu v Mladém.

Suché Vrbné bylo a je stále průmyslovou částí města, ale územní skupina aktivně pracuje na tom, aby se postupně proměňovalo k lepšímu a mělo blíže k občanům.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient