Search
Close this search box.

Co chybí na Máji

Sídliště Máj leží na západním okraji města, je součástí městské části Čtyři Dvory. Jeho hranice tvoří od severu ulice Evžena Rošického, od východu ulice Větrná a od jihu Branišovská ulice. Ulice Větrná odděluje sídliště Máj od staršího sídliště Šumava.

Infrastruktura a parkování, retardéry

Sídliště Máj křižují známé silnice jako Jaroslava Bendy, Antonína Barcala a další. Nechybí tady chodníky ani osvětlení jako v některých městských částech, ale velmi citelně tu chybí parkovací místa. Proč? Územní skupina se velmi intenzivně zabývá tímto tématem. Na Máji je přibližně 6 tisíc bytů a parkovacích míst je o polovinu méně. Navíc tu stojí několik stovek aut na místech, kde nemají co dělat. Díky, někdo říká bohužel, revitalizaci Máje sice přibylo zeleně, ale parkovací místa musely ustoupit stromům a keřům. Mimochodem, v současné době stavební úřad požaduje v rámci výstavby rodinného domu 2 parkovací místa, na sídlišti Máj je to 1 auto na 2 byty. Sídliště Máj není v rámci parkování nafukovací, přesto by se situace dala řešit výstavbou parkovacího domu nebo podzemním parkovištěm. Na Máji byly pro potřeby sídliště pozemky, ty se bohužel prodaly a plní jinou funkci, například parkoviště pro zákazníky obchodu Penny nebo výstavba Komunitního centra (bez parkování). Ulice jsou osázeny retardéry. Územní skupina upozorňuje na to, že retardér sám o sobě zpomaluje dopravu, na Máji je ale spíše překážkou, která mnohdy nesplňuje technické normy. Díky přejezdu retardérů je na sídlišti hluk a více emisí.

Co se týče cyklistů, mají na Máji smůlu. Cyklodoprava v této lokalitě je naprosto žalostná. Cyklostezka nebo cyklopruh nemá začátek ani konec. Po revitalizace Máje zde vznikly spíše stezky ty, kteří jedou na in-linech. V případě, že na tuto stezku vjedete na kole, máte v kapse pokutu od městské policie. Město s podporou cyklistiky a alternativního způsobu dopravy totálně pohořelo. Na sídliště Máj dojedete MHD nebo autem, pokud máte kde zaparkovat.

Revitalizace zeleně, úklid

Někdo nazývá Máj betonovou džunglí, přesto toto sídliště jako jediná část Českých Budějovic sousedí s lesem.

Přírodu tedy mají obyvatelé hned za rohem. Zeleň se však z Máje nevytratila. Občanské sdružení dlouho bojovalo za revitalizaci Máje. Přibyly hřiště, nové lavičky, veřejné osvětlení, lidem se tu žije lépe a děti mají více aktivit. Za zmínku stojí vybudování parku 4Dvory na místě bývalého vojenského cvičiště. Územní skupina ovšem říká, že zeleň by neměla být na úkor prostorům, které jsou potřeba vybudovat pro praktické účely, jako jsou právě parkovací místa. Postup revitalizace a celé projektování byla nastaveno tak, aby město vyhovělo dvěma skupinám obyvatel. Jedna skupina požadovala dostatek zeleně, travnaté plochy mezi paneláky, druhá skupina viděla nedostatek parkovacích míst a nebezpečné ulice. Proto je dnes sídliště Máj nedokonalý výsledek kompromisu. O úklid ulic a vývoz odpadu se stará, stejně jako ve všech částech města, firma FCC Group. Ani zde na Máji nejsou její služby dokonalé. Územní skupina jednala se zástupci firmy FCC o optimalizaci poskytovaných služeb. FCC Group má pořád a všude své rezervy.

Školy, školky, komunitní centrum

Na sídlišti Máj jsou v provozu dvě hlavní základní školy – ZŠ Máj I. a ZŠ Máj II. Mimo to zde najdete také Základní školu waldorfskou a mateřská škola. Základní škola Máj II. navíc spolupracuje s Hokejovým centrem Pouzar.

Na rohu ulic A. Barcala a J. Bendy bylo před několika lety postaveno Komunitní centrum Máj, které slouží pro všechny generace. Kroužky a místo setkávání zejména pro děti a mládež. Na Máji fungují samozřejmě také mateřské školky.

Ulice V.Volfa

Problémová ulice. Zprávy o tom, co se minulý měsíc nebo rok událo právě na této ulici, rezonuje celým městem. Nutno však dodat, že atmosféra na ulici V. Volfa bývávala horší. Dnes na sídlišti Máj procházejí Asistenti prevence kriminality, kteří by měli tuto část města znát a být jakýmsi mediátorem mezi skupinami obyvatel a předcházet konfliktům. V roce 2016 se konala schůze všech územních skupin, kde územní skupina Máj prezentovala věc, která se týkala nekompetentnosti a neplnění povinností asistentů prevence kriminality právě v této části Máje. Od té doby se situace uklidnila.

Sídliště Máj s nešťastnou pověstí se stává lepším a přizpůsobivějším místem. Ale je zde ještě hodně práce.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient