Search
Close this search box.

ČNB opět nakupuje zlato do devizových rezerv, má ho v trezorech necelých 10 tun, třikrát více mají i Slováci

Česká národní banka (ČNB) během uplynulého půl roku třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Nejprve loni v prosinci o 20 000 troyských uncí, tedy přibližně o 622 kilogramů, pak letos v březnu o dalších devět tisíc uncí (cca 280 kg) a nejnověji v červnu 15 tisíc uncí (přibližně 466 kg).

Česká národní banka (ČNB) během uplynulého půl roku třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě. Nejprve loni v prosinci o 20 000 troyských uncí, tedy přibližně o 622 kilogramů, pak letos v březnu o dalších devět tisíc uncí (cca 280 kg) a nejnověji v červnu 15 tisíc uncí (přibližně 466 kg).

Tzv. Zlatý index, který od roku 2020 připravují analytici společnosti Zlato, vyjadřuje poměr mezi sedmdesátitunovým zlatým pokladem při vzniku samostatné České republiky a aktuálním stavem nejcennějšího kovu v devizových rezervách ČNB. Díky nákupům centrální banky v posledním roce podle výpočtů analytiků na konci června 2021 index překročil 14 procent.

Centrální banka začala s nejnovějšími nákupy nejvzácnějšího kovu loni v červnu, kdy pořídila 1,2 tuny zlata. Začátkem letošního roku držela téměř 9,5 tuny „žlutého kovu“, což je srovnatelné s tím, co naposledy měla ve svých sejfech v polovině roku 2017. Na začátku roku 2020 přitom měla ČNB ve svých devizových rezervách 0,257 milionu troyských uncí zlata (tr. oz.), tedy necelých osm tun. 

Březnový nákup dalších devíti tisíc uncí navýšil zásoby centrální banky zlata na 314 000 tr. oz., což je stav, který měla ČNB naposledy ve svých devizových rezervách ke konci roku 2016 a jenž odpovídá necelým 9,8 tuny. Červnové pořízení dalších 15 tisíc uncí „žlutého kovu“ zvýšil stav na 317 tisíc trojských uncí (9,86 tuny), neboť v dubnu a květnu ze sejfů ČNB ubylo 12 tisíc uncí.

Z rezerv zlato ubylo kvůli pamětním mincím

Meziročně tak ČNB zásoby zlata zvýšila o více než 2,5 tuny. To je přibližně o necelou tunu více, než kolik bylo použito v rámci pětiletého cyklu pamětních zlatých mincí Hrady České republiky. Podle sdělení Markéty Fišerové, ředitelky odboru komunikace a mluvčí ČNB, z října loňského roku bylo totiž k výrobě všech mincí celkem použito 1653 kg zlata z devizových rezerv centrální banky. 

„Je dobře, že centrální banka pokračuje v nákupech zlata právě v době, kdy se ve světě „tisknou peníze jak o život“, respektive dochází k bezprecedentně největší monetarizaci dluhu v historii,“ říká David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, která patří mezi přední tuzemské prodejce tohoto investičního kovu. 

Holding, do nějž uvedená firma spadá, letos v dubnu prostřednictvím Londýnské burzy cenných papírů informoval, že je vlastníkem zlatého dolu Karaberd v Arménii, jenž podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global obsahuje 6,92 tuny zlata. To jsou pro srovnání zhruba dvě třetiny toho, co má Česká národní banka aktuálně v držení.

Česko stále chudým příbuzným

Nehledě na poslední čtyři nákupy „žlutého zlata“ je ČNB celosvětově, ale i ve srovnání se sousedy České republiky stále tzv. chudým příbuzným. Česká republika má podle údajů Světové rady pro zlato (WGC) s necelými deseti tunami vzácného kovu v devizových rezervách přibližně 10krát méně zlata, než doporučuje Mezinárodní měnový fond (MMF).

Fond, jenž je po USA a Německu s 2814 tunami zlata třetím největším světovým držitelem „žlutého kovu“ ve svých rezervách, doporučuje, aby jeho členské státy měly ve svých devizových rezervách alespoň tři procenta ve zlatě. „Z prvních sto zemí v žebříčku WGC doporučení aktuálně splňuje naprostá většina států,“ říká Marášek.

„Neplní je např. Singapur, který ale v rezervách drží více než 127 tun zlata, Jižní Korea (105 tun), Brazílie (79,3 tuny), Spojené arabské emiráty (55,4 tuny), Malajsie (38,9 tuny) nebo Bangladéš (14 tun). Zároveň je zřejmé, že všechny tyto státy mají ve svých devizových rezervách více zlata, než Česko,“ dodává.

Maďarsko letos své rezervy ztrojnásobilo

Pokud jde o zlato v držení centrálních bank našich sousedů, pak je Česko bez jakékoliv diskuse „chudým příbuzným“. Přestože si Německo v posledních letech „přivydělává“ prodejem zlata své centrální banky, stále je po Spojených státech druhou zemí s největšími zásobami zlata (3360 tuny). 

Slovensko má podle údajů WGC 31,7 tuny zlata (18,7 % celkových devizových rezerv), Polsko necelých 230 tun (7,8 % celkových devizových rezerv) a Maďarsko letos ztrojnásobilo své rezervy na 94,5 tuny (15,5 % celkových devizových rezerv). Maďarsko tak má nyní nejvyšší zlaté rezervy v přepočtu na obyvatele ze všech zemí střední a východní Evropy.

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient