Search
Close this search box.

Číňanům jsme dali krtečka, oni nám však na oplátku pandu nepošlou. Kdo za to může?

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová usilovala o to, aby zoologická zahrada v našem hlavním městě měla velkou atrakci v podobě pandy. Dokonce už v roce 2016 podepsala s pekingským starostou memorandum, jehož součástí bylo mimo jiné i to, že obě města budou společně rozvíjet své zoologické zahrady. A pražská zoo se měla rozvíjet i tím, že by jí Peking zapůjčil pandu. Rok na to se prezident Miloš Zeman chystal do Číny a bývalá primátorka zaslala do kanceláře prezidenta republiky dopis, v kterém ho žádala, aby při návštěvě této světové velmoci podpořil snahu získat párek pand velkých.

Krnáčová věřila, že díky chovu těchto vzácných zvířat by si pražská zoo zvýšila celosvětovou prestiž. Vždyť jen 22 zoologických zahrad na světě má možnost se pochlubit tím, že chová tohoto černobílého medvídka.

Celý rok bylo ohledně pandy ticho po pěšině, až se nyní o tomto tématu rozpovídal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na svém twitteru, kde uvedl, že Pražská zoologická zahrada pozastavila projekt expozice pand velkých. „…prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal. To jsou bohužel politické kroky, které nejsme schopni ovlivnit a bez nichž získání pand nepřipadá v úvahu.“

Proti tomu se však ohradil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Prezident republiky se věnuje ekonomické diplomacii, ne shánění pandy,“ řekl mluvčí a dodal, že to vnímá od ředitele Bobka jako přenášení odpovědnosti na prezidenta. „Prezident o získání pandy nikdy otevřeně nehovořil.“

Podobně se vyjádřil už před 14 dny i sám prezident v televizi Barrandov. „Možná že kdybych o tom jednal, získal bych nějaký vágní příslib. Nejde ale jenom o pandu, pak musíte importovat strašnou spoustu bambusu, protože panda nic jiného nežere. A to opravdu není úkol pro prezidenta,“ uvedl tehdy Zeman.

Nejenom ze strany Hradu, ale i od nového vedení pražské radnice není velký zájem o to, aby do Prahy nakonec panda doputovala.

„V tuto chvíli jsou pro zoo podstatné jiné věci než marketingově zajímavá panda. Především pavilon goril, v jejichž chovu patříme k naprosté světové špičce, nebo nevhodné podmínky pavilonu ledních medvědů,“ řekl Petr Hlubuček, náměstek primátora, jenž má zoologickou zahradu v gesci.

Jiří Čižinský, předseda koaličního sdružení Praha sobě, si navíc myslí, že jsou důležitější záležitosti ohledně Číny než se snažit od ní získat pandu. Myslel tím lidské práva. „A ta jsou pro Prahu sobě důležitější než panda v zoo,“ řekl Čižinský.

Když už to nevyšlo s živou pandou, dalo by se říci, že se aspoň dali dali dohromady kreslená panda s naším animovaným krtečkem. Kvalita seriálu těchto dvou zvířátek však moc valná není… V Česku měla odvahu to odvysílat jen televize Barrandov, která jak známo patří Zemanovu příznivci Jaromíru Soukupovi…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient