Chrudimská nemocnice pořádá Den zdraví a Běh naděje

Nemocnice Pardubického kraje a město Chrudim pořádají 10. října od 9.30 do 15.00 hodin již tradiční podzimní Den zdraví spojený s Během naděje, jehož výtěžek půjde na výzkum rakoviny.

V areálu Chrudimské nemocnice se v rámci bohatého doprovodného programu mohou návštěvníci těšit na STK pro chlapy, neziskovou organizaci českého olympionika Petra Koukala, kontrolu kožních znamének, anonymní testy na HIV a mnoho dalšího. Záštitu nad akcí převzal radní Pardubického kraje Ladislav Valtr a starosta města Chrudimi Petr Řezníček.

Chrudimská nemocnice, město Chrudim a jeho projekt Zdravé město a místní Agenda 21, tedy již tradiční organizátoři chrudimského Dne zdraví, si pro návštěvníky nemocničního areálu znovu připravili bohatý program. V rámci prevence si budou moci návštěvníci poslechnout rady a tipy zaměřené na správnou výživu a změřit si hladinu cholesterolu či BMI. Dále bude k dispozici poradna očkování nebo projekt BELLIS od Aliance žen s rakovinou prsu a mnoho dalších užitečných a zajímavých věcí. „Zdraví, jak víme, je to nejcennější, co člověk má. Dny zdraví jsou tu od toho, aby se návštěvníci s nemocnicí seznámili i v jiném světle, než jen z pozice pacienta, který dovnitř vchází s problémem,“ uvedla ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

I letos dojde v rámci akce k předání šeku od Elektrárny Opatovice, v 11.30 předají zástupci EOP šek ve výši 300 000 korun, který bude využit k nákupu TELEMETRIE pro sedm lůžek na interní JIP Chrudimské nemocnice. „Jedná se o systém vzdáleného monitorování EKG tak, aby bylo možné sledovat i pacienty, které přímo nevidíme. Cílem je odhalení srdečních arytmií či jiných poruch, které se projevují pouze občas a nemusí být při jednotlivém záznamu EKG zachyceny. Proto pacienty na lůžkách sledujeme delší dobu trvale, což významným způsobem zvyšuje šanci na záchyt takovýchto abnormit. Přístroj dále umožní sledování pacientů s jinými onemocněními srdce, například po infarktu či plicní embolii. I ta mohou být komplikována náhlým rozvojem srdečních arytmií, které pokud na ně není včas reagováno, mohou být až smrtelné. Obnova a současně rozšíření stávajícího systému tedy výrazným způsobem zkvalitní a rozšíří péči o kardiologické pacienty,“ upřesnil náměstek léčebné péče Chrudimské nemocnice Tomáš Tomek.

Nemocnice Pardubického kraje pořádá dny otevřených dveří svých zařízení pravidelně. „Stejně jako v dalších krajských nemocnicích má Den zdraví v Chrudimské nemocnici především nabádat k péči o své zdraví a předcházení nemocí a závažných onemocnění pomocí preventivních vyšetření. Zdraví je to nejcennější, co každý z nás má, a proto je prevence velmi důležitá. Chceme také ukázat, že v našich zařízeních pracují odborníci, kteří se o pacienta umí dobře postarat. Nikdo z nás do nemocnic nechodí rád, ale my i pomocí investic a rozvoje zařízení chceme, aby lidé věděli, že pokud se do nemocnice dostanou, bude jim poskytnuta profesionální a maximální možná péče,“ uvedl pardubický krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Běh naděje

Ke Dni zdraví patří už neodmyslitelně i Běh naděje, který se poběží od 9.30 do 14.00 hodin. Účelem běhu je udělat něco pro své zdraví, získat z příspěvků účastníků finanční prostředky na výzkum rakoviny a vyjádření solidarity s nemocnými. Trať je možné absolvovat podle vlastních sil, vedle chůze a běhu také třeba na invalidním vozíku, na kole, s kočárkem, se psem a podobně. „Běhu se pravidelně účastní okolo osmi stovek účastníků, převážně dětí a žáků z chrudimských škol. Doprovodný program vždy zajišťují organizace, které s městem Chrudim pravidelně spolupracují. Víme, že děti trpí nedostatkem pohybu a obezita už v útlém věku není cizím pojmem. Proto se je i touto akcí snažíme motivovat k pohybu a doprovodný program je tomu i tak přizpůsoben,“ sdělil starosta Chrudimi Petr Řezníček. Šárka Trunečková, koordinátorka Projektu Zdravé město, ještě doplňuje: „Zdraví našich obyvatel nám není lhostejné. Jako jedno z mála měst máme pro oblast zdraví zpracován strategický a koncepční dokument – Zdravotní plán. Preventivními aktivitami a dílčími projekty se ho tak snažíme postupně naplňovat. Proto si v této rovině velice vážíme spolupráce s Chrudimskou nemocnicí.“

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.