Chrudim se zapojí do projektu Evropský týden mobility

Kampaň již tradičně proběhne po celé Evropě ve dnech 16.–22. září a završí ji Den bez aut.

Neděle 16. 9. – Klub českých turistů připravil „Cyklovýlet kolem Chrudimi“ v délce 30 km, sraz v 9.00 hod. před divadlem (odjezd v 9.10 hod.).

Pondělí 17. 9. od 9.00 do 10.30 – dopravní akce v MŠ Strojařů zaměřena na zásady bezpečného přecházení a pohybu na silnici, používání cyklistické helmy a reflexních materiálů, ale i základy ošetření drobných poranění (ve spolupráci s městskou policií, Policií ČR, Střední školou zdravotnickou a sociální Chrudim)

Odpoledne od 14.00 do 16.00 proběhne kontrola cyklistických kol, používání reflexních prvků a dechová zkouška na alkohol v krvi v rámci akce „Cyklostezka bez promile“ na cyklostezce Chrudim – Slatiňany (ve spolupráci s městskou policií, Policií ČR, Besip a pivovarem Rebel Havlíčkův Brod). Akce se bude konat pouze v případě příznivého počasí.

Úterý 18. 9. od 9.00 do 15.00 – mobilní dopravní hřiště na sídlišti U Stadionu (hřiště v zadní části sídliště u čp. 727–757, směr Tesco) – „Sejdeme se na značkách – aneb dopravní hřiště přijede k Vám“. Cílem akce je připravit děti na situace v silničním provozu. Se strážníky Městské policie Chrudim se zábavnou formou naučí základům bezpečného pohybu na komunikacích. Akce bude doplněna divadelním představením Libora Štumpfa, malováním na chodník, stanovištěm Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim apod. Akce se bude konat pouze v případě příznivého počasí.

Středa 19. 9. – Přírodovědné rozjímání a putování Městským parkem se Zeleným domem Chrudim. Sraz v 9.00 hodin v Městském parku 274. Přijďte poznávat přírodu babího léta. V závěru se účastníci přesunou do prostor Denního stacionáře Pohoda, kde bude připraveno promítání tajuplné scenerie z cest do lesů, luk, vod a strání. Zde by se celá akce konala i v případě nepřízně počasí.

Odpoledne od 16.00 do cca 18.00 hodin na dopravním hřišti v Městském parku je připravena akce „Na kolo jen s přilbou“. Vstupenkou bude cyklistická přilba a kolo. Účastníci splňující tyto podmínky získají slosovatelný žeton. Proběhne slosování o drobné ceny. Pro děti i pro rodiče budou připravena stanoviště partnerů: Besip, Městské policie Chrudim, PČR, ČČK apod. Akce se bude konat pouze v případě příznivého počasí.

Pátek 21. září – program u MŠ Dr. Malíka „Tady bydlí děti“ zaměřený na prevenci úrazů u dětí v roli chodce, cyklisty, na bezpečnou cestu do školy, ošetření drobných poranění a poskytování první pomoci apod. (ve spolupráci s Městskou policií Chrudim, Policií ČR, Střední školou zdravotnickou a sociální Chrudim).

Sobota 22. 9. Den bez aut 2018 – společnost Arriva Východní Čechy, a. s. připravila ve spolupráci s městem Chrudim pro cestující jízdné v rámci MHD zdarma a Klub českých turistů se vydá na trasu pochodu Chrudim – Škrovád – Chrudim v délce 12 km. Sraz účastníků v 9.00 hod na cyklostezce u Tesca (odchod v 9.10 hod.).

Podrobnější, případně doplněný program najdete na webových stránkách města pod odkazem Zdravé město a MA 21 nebo na facebookovém profilu Zdravého města Chrudim.

Kolo pro Afriku – pondělí 24. září od 13.00 do 17.30 hodin na Resselově náměstí
Vzpomenete si, kdy jste úplně poprvé šlápli do pedálů svého prvního kola? A dovedete si představit, co všechno přinese darované jízdní kolo dětem v Africe? Třeba jejich první cestu za vzděláním. Vámi darovaná kola tak podpoří rozvoj celkové gramotnosti dětí v Gambii, následně lepší možnost jejich pracovního uplatnění a zvýšení jejich občanského statusu. Budeme se těšit na kola (i poškozená), cyklonářadí, přilby, reflexní vesty, náhradní díly apod.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!