Search
Close this search box.

Chomutovští hokejisté představují soupeře v přípravě – ruskou elitu opustil po letech Novokuzněck

Piráti vyzvou v zápasové přípravě před nadcházející sezónou v Tipsport extralize dva soupeře z druhé nejvyšší ruské soutěže. Prvním v pořadí bude Metallurg Novokuzněck, který ze třináctého místa po základní části narazil v play-off na Karagandu, dalšího soupeře Chomutova v přátelských utkáních, a překvapivě ji vyřadil. Duel s Metallurgem je v ROCKNET ARÉNĚ naplánován na úterý 7. srpna od 17 hodin a 30 minut.

Pohled do historie hokeje v Novokuzněcku
Hokejový klub byl nedaleko hranic s Mongolskem a Kazachstánem založen v roce 1949 pod názvem Metallurg Stalinsk. Od vzniku klubu do sezóny 1959/1960 hráli tamní hokejisté druhou a třetí nejvyšší soutěž. Na konci tohoto období došlo k přechodu na stávající jméno Metallurg Novokuzněck a zároveň zahájení první sezóny v nejvyšší tehdy sovětské soutěži.

Do sezóny 1992/1993 hráči z podhůří Západního Sajanu několikrát v rámci sovětské soutěže spadli do druhé i třetí nejvyšší soutěže. S rozpadem Sovětského svazu a přechodem na ruskou nejvyšší soutěž se Metallurg do předchůdkyně dnešní KHL také probojoval. Největšího úspěchu dosáhli ruští hráči v sezóně 1999/2000, když došli až do semifinéle, ve kterém nestačili na Dynamo Moskva. O dva roky později hráli ve dvou po sobě jdoucích sezónách čtvrtfinále.

Po změně názvu z Ruské Superligy na Kontinentální hokejovou ligu v roce 2008 se Novokuzněck ani jednou neprobojoval do play-off. Sezóna 2016/2017 byla zatím poslední v nejvyšší ruské soutěži, jelikož od následujícího ročníku byl přesunut do Vyšší hokejové ligy kvůli dluhům.

Poslední sezóna Metallurgu ve VHL
Novokuzněck skončil po základní části na třinácté pozici s 81 body za jednadvacet plných výher, šest vyhraných a stejný počet prohraných nastavení nebo nájezdů. S osmifinále narazili na dalšího soupeře Pirátů v přípravě, a to na Karagandu, kterou přetlačili v sedmém zápase. Následující kolo už Metallurg nezvládl a prohrál v sérii s Dynamem Petrohrad 1:4.

Česká stopa na jihu Sibiře i s několika Piráty
Nejdelší dobu strávil v Novokuzněcku obránce Jiří Marušák, jenž nejprve nastupoval ve dvou po sobě jdoucích sezónách od roku 2003 do roku 2005. Později se přes jiné kluby KHL, extraligová mužstva v České republice a švédský Djurgårdens IF opět vrátil k Metallurgu, kde zlínský rodák a odchovanec odehrál celkem 178 utkání se 49 body za 12 gólů a 37 asistencí.

V Novokuzněcku se na jednu sezónu mihnul také Zdeněk Skořepa, jenž odehrál v Chomutově tři sezóny a dvě z nich byl kapitánem mužstva. Za Metallurg odehrál pouze čtyřiadvacet utkání v ročníku 2003/2004 se třemi body za gól a dvě asistence. Dalším známým jménem je Angel Nikolov, který v Novokuzněcku strávil dvě sezóny se začátkem v roce 2003 a nasbíral celkem 88 utkání s devatenácti body za osm branek a jedenáct asistencí. Za Piráty, tenkrát KLH, nastoupil v ročníku 2008/2009, kdy odehrál téměř třicet zápasů.

Téměř ke stovce střetnutí nastoupil za Metallurg útočník Miloslav Hořava, kolem padesátky si připsali Robert Kousal a Václav Nedorost. Přes třicet utkání odehrál obránce Jan Horáček. Zanedbatelný počet utkání zaznamenali forvard Tomáš Rachůnek a gólmani Vladimír Hudáček s Filipem Novotným.

Pohledem statistik ze základní části minulé sezóny
Vládcem brankoviště byl v minulé sezóně Andrej Litvinov, který odchytal 38 zápasů s úspěšností zákroků 92,6 procent a průměrem obdržených branek 2,37. Stejnou hodnotu nasbíraných gólů na zápas měla i dvojka Ivan Kasutin, jenž skončil s procentuální úspěšností 92,2.

Z pohledu bodů mezi obránci zářil Mark Skutar, který si připsal 21 kanadských bodů za pouhé dva góly a devatenáct asistencí, patřil tedy k tvůrcům hry. Přestože čtyřiadvacetiletý obránce vstřelil jenom dvě branky, byl mezi defenzivními muži nejlepším střelcem týmu. V hodnocení účasti na ledě odešel nejlépe Ivan Guljajev, jenž nasbíral dvanáct bodů do kladné části.

V útoku se mohl Metallurg opřít o několik produktivních borců. Jednačtyřicet kanadských bodů získal Danil Romancev, jenž nastřílel čtrnáct gólů a zapsal sedmadvacet asistencí. O deset bodů zůstal v závěsu Arťom Černov, který k sedmnácti brankám přidal čtrnáct přesných přihrávek.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient