Chlapecký sbor z Ukrajiny zapěje ve státní svátek v hořickém kostele

Pěvecké sbory Ratibor a Vesna spolu s městem Hořice zvou veřejnost na svým rozsahem unikátní vystoupení Chlapeckého sboru Národní hudební akademie Ukrajiny P. I. Čajkovského. Koncert proběhne ve státní svátek – tuto sobotu 17. listopadu – v kostele Narození Panny Marie od 18 hod.
Chlapecký sbor vznikl v roce 2001 jako studijní umělecké těleso sektoru studijní praxe Národní hudební akademie Ukrajiny P. I. Čajkovského. Za dobu svého působení tento soubor získal ocenění z mnoha sborových soutěží a festivalů na Ukrajině (2001, 2002, 2003, 2004, 2006), v Polsku (2009), na Slovensku (2008, 2010) či v Belgii (2008). Mezi významná zaměření činnosti tělesa patří účast na mezinárodních soutěžích duchovní hudby. V roce 2013 si sbor vyzpíval I. cenu na XXXII. mezinárodní soutěži duchovní hudby Hajnówka 2013 v Polsku. V roce 2014 se umístil na I. příčce v 49. mezinárodní soutěži duchovní hudby Musica Sacra v polském Štětíně. Sbor se podílí na kongresech mezinárodního sdružení Pueri Cantores (2016, 2017)

Soubor umělecky hostoval v Polsku (2003, 2011), Belgii, Lucembursku (2008), Španělsku (2010), Itálii (2013) a Česku (2017). Vystoupil na renomovaných evropských pódiích jako je Teatre Principal (Barcelona, Španělsko), Teatro Real (Madrid, Španělsko), Teatro Nacional de São Carlos (Lisabon, Portugalsko) Gran Teatre del Liceu (Barcelona, Španělsko), Teatro Alicante (Španělsko), Victoria Eugenia Antzokia (San Sebastián, Španělsko) nebo Auditorio de Zaragoza (Španělsko), zazpíval také v katedrálách v Lucembursku, Belgii, Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Polsku, na Slovensku nebo v Česku.
Těleso se zúčastnilo festivalů pořádaných Národním sdružením hudebních skladatelů Ukrajiny, podílelo se na televizních projektech Národní vysílací společnosti Ukrajiny nebo na rozsáhlejších uměleckých projektech (Symfonické Evangelium A. Karamanova, Symfonie č 3 G. Mahlera nebo kantáta C. Orffa Carmina Burana). Společně se Zasloužilým akademickým symfonickým orchestrem Ukrajiny nahrává Chlapecký sbor sektoru studijní praxe Národní hudební akademie Ukrajiny hudební skladby do fondu nahrávek Ukrajinského rozhlasu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.