Chcete si zabruslit i v září? Na zimním stadionu v Orlové už to jede

Ledaři zimního stadionu v Orlové se činili a zimní stadion v Orlové už má znovu ledovou plochu. Jede na plno a má za sebou i zatěžkávací zkoušku v podobě soustředění 60 krasobruslařek a krasobruslařů. Funguje už i půjčovna bruslí pro veřejnost. O bruslení na podzim je v Orlové velký zájem.

„Pro nás je letní start stadionu velmi podstatný. Pravidelně pořádáme mezinárodní soustředění, kterého se zúčastňují závodníci s trenéry z ČR, ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska a letos i z USA. Orlovské mezinárodní soustředění jsme letos poprvé po 22 letech pořádali v Kravařích, kde jsme měli 80 závodníků a 20 trenérů. Celkem jsme letos měli na 140 účastníků, částečně jsme sice museli jinam, ale do Orlové pak přijeli závodníci i ze Slovenska, Polska, Ukrajiny a Ruska, a to včetně Adult kategorie, což jsou závodníci, kteří se bruslení začali věnovat v dospělosti a také závodí,“ vysvětlila Věra Kramná z Krasobruslařského klubu Orlová, který ve městě působí už přes 20 let, aktuálně má 30 členů a pořádá i kurzy krasobruslení pro dospělé.

Podle Jaroslava Vaňka, ředitele městské společnosti SMO, která se stará o městská sportoviště v Orlové, se termín přípravy ledu po letní výluce každoročně vyjednává.

„Rozhodování není úplně jednoduché. Pokud je venku přes 30 stupňů celsia, vznikají na stadionu problémy. Kondenzuje vlhkost, rostou náklady na udržení kvality ledu a tak dále. Ale krasobruslení a hokej jsou v Orlové silně zastoupené sporty, proto bylo s městem dohodnuto dřívější zprovoznění už od srpna, tedy o měsíc dřív,“ vysvětlil ředitel.

Problémy s vlhkostí a tím umožnění bezproblémového pravidelného letního provozu ledové plochy by z pohledu SMO vyřešila instalace odvlhčení haly stadionu, jedná se však o poměrně nákladnou investici z městského rozpočtu.

Stav ledu ovlivňuje jak kvalita vody, tak teplota plochy i teplota okolí a také vlhkost vzduchu. „To všechno musí ledaři vzít v úvahu a začít s přípravou včas,“ říká Ryszard Blachowski, vedoucí sportovních areálů ve správě SMO Orlová.

Led pro piruety a skoky se chystá tak, aby měl teplotu na povrchu kolem mínus tří stupňů. Na hokej musí být teplota ledu o další 4 zhruba stupně níže pod bodem mrazu. Ledaři zimního stadionu jsou ale zkušení. Letos v březnu bez problémů zvládli i požadavky na led pro Mistrovství ČR v krasobruslení žactva.

Orlovský zimní stadion ročně přivítá zhruba 7,5 tisíce návštěvníků, kteří využívají časy pro veřejné bruslení zveřejňované na webu a facebooku městské společnosti SMO.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.