Cestovní pasy si bude možné vyzvednout v nových zkrácených lhůtách

Agenda občanských průkazů i cestovních pasů doznala od 1. července několika změn. Nově si mohou lidé požádat za poplatek o vydání občanského průkazu i pasu ve lhůtě do pěti pracovních dnů, případně i do 24 hodin, což dosud nebylo možné. Další změnou je standardní vydávání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem. Dosavadní občanské průkazy bez těchto prvků však zůstávají platné po dobu v nich uvedenou, znamená to tedy, že se nebude provádět jejich plošná výměna.

Změny však neovlivní dosavadní činnost úředníků oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů. „Město Plzeň se dlouhodobě snaží poskytovat služby lidem vstřícně a přívětivě. Doporučujeme, aby lidé při podávání žádostí o vydání občanského průkazu či cestovního pasu využili objednávkový systém na webové stránce www.uradbezcekani.cz. Objednání slouží k vyššímu komfortu a šetření času, objednat se může i rodina s dětmi. Pro vyřizování dokladů celé rodiny s dětmi najednou fungují od března tři speciální přepážky,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Odboru správních činností magistrátu města Plzně Michal Stočes připomněl, že se zkrácenými výrobními lhůtami dokladů jsou spojeny i vyšší poplatky. „Například vydání občanského průkazu ve standardní době 30 dnů od podání žádosti občanovi staršímu 15 let není zpoplatněno. Pokud si však občan přeje vyhotovení dokladu ve lhůtě 5 pracovních dnů, zaplatí 500 korun,“ uvedl. Doplnil, že dvojnásobek, tedy 1000 korun, pak žadatel zaplatí, pokud chce mít občanský průkaz vyhotoven do 24 hodin. Takto rychle vyřízený doklad si však musí následně vyzvednout pouze přímo na Ministerstvu vnitra České republiky v Praze, na adrese Na Pankráci 72, Praha 4, u stanice Pražského povstání metra C. Upozornil, že lhůta 24 hodin platí pouze pro pracovní dny. „To znamená, že pokud si občan podá žádost v pátek, bude mít doklad připraven k vyzvednutí na ministerstvu až následující pondělí,“ vysvětlil.

Za zhotovení pasu do 30 dnů je stejně jako dosud stanoven poplatek 600 korun, ve lhůtě do 5 pracovních dnů činí pak 3000 korun. Za expresní vyhotovení do 24 hodin zaplatí žadatel 6000 korun s tím, že si doklad může vyzvednout rovněž pouze na Ministerstvu vnitra. Poplatky jsou v případě dokladů pro děti do 15 let zvýhodněné oproti poplatkům pro dospělé (viz přiložená tabulka).

Vedoucí odboru správních činností Roman Matoušek doplnil, že loni oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů obsloužilo 108 tisíc lidí, za první pololetí letošního roku jím prošlo přes 46 tisíc občanů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak