Čeští dlouholetí reprezentanti neprožívají lehké časy

Nejméně deset týdnů nenaskočí český hokejový útočník Roman Červenka do zápasu. Lékaři totiž u něj zjistili plicní embolii. Že s ním něco není v pořádku, pochopil mistr světa z roku 2010 už na začátku listopadu, kdy se mu náhle přitížilo. “Poslali mě na krev a zjistili, že to není dobré. Diagnostikovali mi i zánět na plicní stěně, tam už mě to začalo bolet strašně,“ uvedl Červenka v rozhovoru pro Sport.

Dlouholetý reprezentant odehrál v sezoně za švýcarský Curych 12 zápasů, ale už během nich cítil, že není v takové pohodě, jako dříve. Často se zadýchával. „Fyzicky jsem si připadal úplně někde jinde než vždycky. Napadalo mě, že mám zablokované žebro nebo něco v tom smyslu, ale potíže vycházely odjinud. Zašel jsem si na testy, ale ty žádnou výraznou odchylku neprokázaly,“ uvedl Červenka.

Teď hlavně 32letý útočník musí brát léky na ředění krve. Trochu ho mrzí, že se na diágnozu nepřišlo dříve, ale na druhou stranu to bylo, podle jeho slov, relativně včas.
Pokud bude léčba probíhat, tak jak má, mohl by se do zápasů vrátit na začátku března. „Samozřejmě tomu věřím. Ale nechci tady teď vynášet nějaké prognózy, ono není jistého nic. Až čas ukáže,” dodává Červenka, který ví, že se nesmí nic podcenit, protože embolie občas v krajních případech končí i smrtí…

Nelehké období prožívá i další dlouholetý reprezentant Jan Kovář. Vypadá to, že jeho velký sen, dokázat něco i v NHL, se nesplní. V létě dostal možnost pokračovat dále v ruském Magnitogorsku, dokonce mu klub nabídl pohádkovou smlouvu. Český reprezentant však tušil, že ve 28 letech už je nejvyšší čas odejít do zámoří, dokud je o něj ještě zájem. Vybral si ho New York Islanders. Po odchodu dlouholetého kapitána Johna Tavarese do Toronta se spekulovalo, že právě Kovář by ho mohl nahradit v první formaci. Jenže Kovář se nevešel nejen do první lajny, ale ani do druhé, třetí, vůbec se zkrátka newyorskému týmu nehodil. Hráč, který si udělal velké jméno v KHL, se však nevzdal a přijal možnost Bostonu, aby to zkusil v tomto klubu. Ale nejdříve si ho klub vyzkoušel ve svém rezervním týmu Providence. I když se mu tam dařilo, během deseti zápasů zaznamenal čtyři branky a pět asistencí, do prvního týmu si ho Boston nevzal. Spekuluje se, že hlavním důvodem je Kovářova nedostatečná rychlost hry.
Kovář už v tuto chvíli za Providence ani netrénuje a přemýšlí, do kterého evropského týmu se nyní vrtne. Zájem o něj má Plzeň, kde hrál a skvěle, než odešel do Ruska. „Byli bychom rádi, kdyby to tak dopadlo. Jsme v kontaktu, tak uvidíme,“ říká sportovní manažer Západočechů Tomáš Vlasák.
Avšak mluví se i o nabídkách z KHL či Švýcarska. Ale možná třeba přijde i třetí nabídka ze zámořského klubu...„Situace je otevřená. Mluvili jsme s Honzou ve středu a říkal, že v zámoří možná ještě definitivně nekončí. Že možná ještě nějaká jednání proběhnou, takže návrat do Evropy není v tuto chvíli stoprocentní,“ dodal Vlasák.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient