Search
Close this search box.

Český tenis má nového vládce. Avšak jednookého mezi slepými…

Když Mezinárodní tenisová federace vyhlásila na konci roku 2011 českého tenistu Jiřího Veselého nejlepším juniorem, zaradovali se čeští fanoušci „bílého sportu“, že je o budoucnost našeho tenisu postaráno. V té době sice zářil Tomáš Berdych a pomalu se do špičky vracel Radek Štěpánek, přesto bylo dobré vědět, že je tu nadějný hráč, který by je jednou mohl nahradit.

Jenže roky utíkaly a Veselý toho popravdě zatím mnoho nepředvedl. Jeho největšími úspěchy jsou dva tituly z turnajů ATP nižší kategorie (Auckland a Bukurešť). Nejvýše v žebříčku byl v dubnu 2015 na 35. místě.

A proto asi pro něj není žádná velká událost, že se dnes stal poprvé českou tenisovou jedničkou…Ono také se není moc co chlubit, když jste až na 95. místě…
Nebýt opětovných zdravotních problémů Tomáše Berdycha, který musí znovu kvůli bolavým zádům odpočívat, zatím by k posunu na čele vládce českého tenisu nedošlo.

Když už jsme u Berdycha, českou jedničkou byl dlouhých devět let! Svědčí to zaprvé o jeho stále nedocenéné skvělé kariéře (svým způsobem je větší sportovní výkon držet se šest let v první světové desítce, než se např. stát třikrát mistrem světa v hokeji za sebou…) a za druhé, proč si to neříct, neměl žádného pořádného konkurenta..

Je pravda, že se některým českým tenistům rozjela kariéra pořádně až po 25 roku života (Petr Korda, Karel Nováček, Radek Štěpánek či Jiří Novák) u Veselého to však zatím na progres nevypadá. Největším problémem 25letého hráče je psychika. Občas dokáže překvapit vítězstvím nad výše postaveným hráčem, následně ale když vstupuje do zápasu jako favorit či má zopakovat skvělý výkon, tak svoji roli nezvládne… Před třemi lety porazil na antuce v Monte Carlu světovou jedničku Novaka Djokoviče, v následném zápase proti Francouzu Monfilsovi nezískal ani set.

Zkrátka to že je Jiří Veselý česká jednička, je jenom shoda náhod a také realita v našem tenisu, který nedokázal vychovat důstojného Berdychova nástupce. Ještě že máme ty skvělé ženy!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient