Český rozhlas Plzeň si připomněl události 21. srpna 1968

Český rozhlas Plzeň připravil pro občany Plzně a bývalé zaměstnance tehdejšího Československého rozhlasu vzpomínkové setkání k 50. výročí událostí srpna roku 1968. Přistavěn byl před budovou i tank tehdejší okupační armády, Česká televize promítala unikátní archivní záběry ze srpna 1968, které se objeví i v připravovaném dokumentu Rekonstrukce okupace, jež by měla Česká televize odvysílat příští rok. Na záběry se přišly podívat desítky lidí. Dobovou atmosféru srpna roku 1968 dokreslily vylepené plakáty s původními vzkazy okupantům.

Vzpomínkového setkání u příležitosti připomenutí vysílání tehdejšího rozhlasu během okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy se zúčastnil kromě mnoha pamětníků a občanů také ředitel Českého rozhlasu v Plzni Zdeněk Levý, za město Plzeň primátor Martin Zrzavecký se svými náměstky Martinem Baxou a Petrem Náhlíkem.

„Zaměstnanci tehdejšího Československého rozhlasu v Plzni se nezalekli sovětských tanků a podporováni odhodlanými Plzeňáky, kteří bránili budovu vlastními těly, vysílali pravdivé zprávy o okupaci. Zdejší občané obranou rozhlasu prokázali, že jim na jejich zemi záleží,“ připomněl první náměstek primátora Martin Baxa.

Plzeňské studio tehdejšího Československého rozhlasu sehrálo důležitou roli při informování občanů o událostech, které se staly 21. srpna 1968. Poté, co přestala vysílat Československá televize a svobodné vysílání rozhlasu z Prahy bylo znemožněno, se stal zdejší rozhlas poslední stanicí v zemi, která šířila svobodné informace. Jeho technikům se podařilo zprovoznit a poměrně dlouhou dobu udržet rozhlasovou štafetu mezi jednotlivými regionálními studii. Plzeňský rozhlas byl napojen i na krátkovlnné vysílače, takže měl dobrou slyšitelnost v zahraničí. Jeho nezávislost bránila tehdy „živá“ barikáda lidí, především studentů, kteří před budovou několik dní přebývali a byli odhodláni ji hájit proti okupantům.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.