Search
Close this search box.

Český rozhlas Plzeň si připomněl události 21. srpna 1968

Český rozhlas Plzeň připravil pro občany Plzně a bývalé zaměstnance tehdejšího Československého rozhlasu vzpomínkové setkání k 50. výročí událostí srpna roku 1968. Přistavěn byl před budovou i tank tehdejší okupační armády, Česká televize promítala unikátní archivní záběry ze srpna 1968, které se objeví i v připravovaném dokumentu Rekonstrukce okupace, jež by měla Česká televize odvysílat příští rok. Na záběry se přišly podívat desítky lidí. Dobovou atmosféru srpna roku 1968 dokreslily vylepené plakáty s původními vzkazy okupantům.

Vzpomínkového setkání u příležitosti připomenutí vysílání tehdejšího rozhlasu během okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy se zúčastnil kromě mnoha pamětníků a občanů také ředitel Českého rozhlasu v Plzni Zdeněk Levý, za město Plzeň primátor Martin Zrzavecký se svými náměstky Martinem Baxou a Petrem Náhlíkem.

„Zaměstnanci tehdejšího Československého rozhlasu v Plzni se nezalekli sovětských tanků a podporováni odhodlanými Plzeňáky, kteří bránili budovu vlastními těly, vysílali pravdivé zprávy o okupaci. Zdejší občané obranou rozhlasu prokázali, že jim na jejich zemi záleží,“ připomněl první náměstek primátora Martin Baxa.

Plzeňské studio tehdejšího Československého rozhlasu sehrálo důležitou roli při informování občanů o událostech, které se staly 21. srpna 1968. Poté, co přestala vysílat Československá televize a svobodné vysílání rozhlasu z Prahy bylo znemožněno, se stal zdejší rozhlas poslední stanicí v zemi, která šířila svobodné informace. Jeho technikům se podařilo zprovoznit a poměrně dlouhou dobu udržet rozhlasovou štafetu mezi jednotlivými regionálními studii. Plzeňský rozhlas byl napojen i na krátkovlnné vysílače, takže měl dobrou slyšitelnost v zahraničí. Jeho nezávislost bránila tehdy „živá“ barikáda lidí, především studentů, kteří před budovou několik dní přebývali a byli odhodláni ji hájit proti okupantům.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient