Search
Close this search box.

Český olympijský výbor představil svou verzi státní hymny

Česká hymna je moc krátká. Sportovce tolik nevybudí ke sportovnímu výkonu, je málo akční a bojovná. Toto jsou argumenty, se kterými přišel předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval ohledně změny české státní hymny.

Z jmenovaných důvodu objednal Jiří Kejval v loňském roce u skladatele Miloše Boka novou variantu hymny, kterou poté nechal Český olympijský výbor zahrát v budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech.
Bokova varianta hymny má v sobě, podle Kejvalových slov, větší majestátnost, pompéznost a pocit vlastenectví. ČOV vycházel i z toho, že současná podoba naší hymny trvá 45 vteřin, ale při sportovních ceremoniálech může mít skladba i 80 sekund. I z toho důvodu skladatel Miloš Bok zkomponoval druhou sloku:

Kde domov můj,
kde domov můj.
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj!

Tato iniciativa Českého olympijského výboru zatím ale nemá mnoho podporovatelů. Ministr kultury Ilja Šmíd považuje novou verzi hymny za kýč a nevkus. Z toho že by Česká republika měla mít případně novou hymnu by nebyl nadšen ani ministr zahraničí Martin Stropnický: „Myslím, že se u nás najde málokdo, kdo by neměl rád naší hymnu. Poprvé zazněla v podání slepého houslisty Mareše v Tylově Fidlovačce v roce 1834. Prosím, nevylepšujme ji. Je to jímavá a prostá píseň. V tom je její síla,“ uvádí ministr na svém twitteru.

Přesto ministr kultury Ilja Šmíd úplně nezavrhuje případné změny, ale určitě by se měly projednat v širším grémiu skladatelů, muzikologů nebo různých hudebních odborníků.

Podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala jde olympionikům hlavně o to, vyvolat širší diskusi o podobě hymny. I z toho důvodu, že letos naše republika slaví 100 let od založení a hymna patří k jejím symbolům.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient