Českolipská nemocnice má nové přístroje pro vyšetření ledvin

Českolipská nemocnice završila realizaci nového Hemodialyzačního střediska. Pacientům, kterým středisko poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu onemocnění ledvin, slouží zcela nové oddělení, nové interiérové prostory, přístrojové vybavení i zázemí samotného provozu.

Hemodialyzační středisko bylo vybudováno v přízemí bývalé dětské nemocnice, v budově C. „Zadní trakt přízemí byl prakticky zcela přebudován tak, aby odpovídal potřebám modern…ího hemodialyzačního střediska,“ vysvětlil generální ředitel českolipské nemocnice Ing. Pavel Marek. „Dnes v novém moderním středisku poskytujeme péči pro přibližně 60 dialyzovaných pacientů, přičemž jejich počet neustále stoupá,“ doplnil generální ředitel Ing. Pavel Marek. Dalších 60 až 90 pacientů ošetří měsíčně středisko ambulantně.
Hemodialýza si vyžádala zcela nové dispoziční uspořádání prostor. Středisko má novou vstupní halu, odborné ambulance, vlastní „open space“ hemodialýzy, která obsáhne kapacitu 12 pacientů, prostor pro 1 akutní lůžko a 1 lůžko izolace. Centrum nabízí velkou otevřenou sesternu i nezbytné zázemí pro lékaře a ošetřovatelský personál. „V rámci modernizace hemodialýzy byla v dolním patře vybudována přečerpávající stanice, úpravna vody, a vznikl prostor pro míchání roztoků. Tyto prostory tvoří srdce technického zázemí samotné hemodialýzy,“ upřesnil technický a provozrovozní ředitel nemocnice Jan Mencl. V pavilónu je umístěna také nová strojovna vzduchotechniky a na střeše pak klimatizační jednotka. Celé prostory se dočkaly nových rozvodů elektrické energie, nového osvětlení a nezbytnou rekonstrukcí prošly například i svislé rozvody vody nebo odpady. Z přístrojového vybavení slouží pacientům moderní monitor hydratace, který měří procento vody v těle člověka, osmnáct nových hemodialyzačních monitorů, ty pak dělají vlastní dialýzu. Středisko je kromě lůžek vybaveno třemi dialyzačními křesly, novými vyšetřovacími lehátky, lůžkem s vestavěnou pacientskou váhou, samostatnými pacientskými váhami s tiskárnou a péči o pacienty zkvalitní také nové monitory vitálních funkcí.
Celá investiční akce Přesun a modernizace Hemodialyzačního střediska si vyžádala náklady
ve výši necelých 44 mil. Kč. „Velké poděkování patří našemu akcionáři, Libereckého kraji, který nám poskytl příplatek mimo základní kapitál ve výši 40 mil. Kč a díky kterému mohlo nové středisko vzniknout,“ uzavřel generální ředitel Ing. Pavel Marek.
„Jsem rád, že se z peněz realizují projekty, které jsou potřeba,“ zhodnotil investici hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta s tím, že ho těší, že nové oddělení hemodialýzy vypadá jako oddělení z 21. století. „Pro mě je to zároveň potvrzení i toho trendu, kdy kraj jasně říká, že českolipskou nemocnici pro pacienty na Českolipsku prostě potřebuje. Jako majitelé jsme připraveni do ni investovat i v příštích letech,“ shrnul hejtman Martin Půta.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web spravuje Webklient