V sousedním Německu se v poslední době potýkají s novým problémem. Objevila se tam obří klíšťata, která mohou přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Je velmi pravděpodobné, že by se tato klíšťata mohla dostat i do České republiky.
Obří klíšťata žijí především v Africe a v jížních částech Evropy, v Itálii, Španělsku či Turecku. V poslední době se ale objevila i na Ukrajině a nyní i v Německu a to především v Dolním Sasku a Hesensku.
Klíšťata se vylíhnou z larev, která se do Evropy dostanou s migrujícími ptáky. Avšak lidé si je mohou přivézt i z dovolené.
Samička klíštěte napadne nového „hostitele“, nasaje krev a naklade několik vajíček, které jsou tak schované ve vlhkém a teplém prostředí. Z vajíček se vylíhnou larvy, které jsou lidskému oku v podstatě neviditelné, protože mají barvu lidské kůže.
V České republice zatím nebyl zaznamenán výskyt těchto obřích klíšťat, ale je možné, že se zde časem také objeví. Mohou se k nám dostat i díky domácím mazlíčkům. „Lidé cestují s domácími mazlíčky, kteří chytí klíště, vy si toho nevšimnete a jedete zpět z Německa do Čech. Poté klíště spadne z vašeho psa a začne si hledat dalšího hostitele,“ doplnila Nataliia Rudenko z Parazitologického ústavu.
Dlouhodobé sucho, které v Čechách panuje, může přítomnost klíšťat uspíšit.