Česko si musí dát pozor na obří klíšťata. Mohou přijít z Německa

V sousedním Německu se v poslední době potýkají s novým problémem. Objevila se tam obří klíšťata, která mohou přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Je velmi pravděpodobné, že by se tato klíšťata mohla dostat i do České republiky.

Obří klíšťata žijí především v Africe a v jížních částech Evropy, v Itálii, Španělsku či Turecku. V poslední době se ale objevila i na Ukrajině a nyní i v Německu a to především v Dolním Sasku a Hesensku.

Klíšťata se vylíhnou z larev, která se do Evropy dostanou s migrujícími ptáky. Avšak lidé si je mohou přivézt i z dovolené.
Samička klíštěte napadne nového „hostitele“, nasaje krev a naklade několik vajíček, které jsou tak schované ve vlhkém a teplém prostředí. Z vajíček se vylíhnou larvy, které jsou lidskému oku v podstatě neviditelné, protože mají barvu lidské kůže.

V České republice zatím nebyl zaznamenán výskyt těchto obřích klíšťat, ale je možné, že se zde časem také objeví. Mohou se k nám dostat i díky domácím mazlíčkům. „Lidé cestují s domácími mazlíčky, kteří chytí klíště, vy si toho nevšimnete a jedete zpět z Německa do Čech. Poté klíště spadne z vašeho psa a začne si hledat dalšího hostitele,“ doplnila Nataliia Rudenko z Parazitologického ústavu.

Dlouhodobé sucho, které v Čechách panuje, může přítomnost klíšťat uspíšit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient