Search
Close this search box.

České ZUŠky patří k evropským unikátům

„Co Čech, to muzikant.“ Tak zní známé pořekadlo, které Česká Republika plní do puntíku. Systém uměleckého vzdělávání v Čechách totiž nemá obdoby v celé Evropě. Čtyřoborové školy jsou světově unikátním projektem – spadají pod školský zákon, mají autorizované osnovy a fungují v prostorách určených pro vzdělávání, tudíž jsou součástí formálního vzdělávacího systému. Takový systém funguje už jen na Slovensku a částečně se jím může pochlubit i Finsko.

Pro většinu předních českých hudebníků byla docházka do ZUŠky základním předpokladem k rozvinutí jejich kariéry, Česká Republika má také velké množství světových skladatelů, tím pádem další a další hudebníky a k tomu široká základna “hudebek“ také přispívá. Smyslem těchto škol je kromě výchovy pozdějších hudebníků i vytvoření kultivovaného a uměnímilovného publika – děti získávají prostřednictvím vnímavých učitelů vztah a citlivost k umění jako takovému. Tyto školy garantují dostupnost i kvalitu uměleckého vzdělání pro široký okruh malých muzikantů, herců i výtvarníků, což je samozřejmě velmi cenné a unikátní. A u koho je důležitější umožnit rozvíjet tyto předpoklady, než u talentovaných dětí? Každoročně se v Česku objevují skryté talenty a tak zrovna u nás nepřichází přednosti nadaných žáků v žádném případě nazmar. Uměleckým vzdělávacím systémem prošly bezesporu i desítky hvězd českého umění.

Nezapomínejme ale ani na amatérskou scénu, tyto školy jsou nekonečnou zásobárnou budoucích amatérských hudebníků angažujících se ve všech žánrech. Mimo to z nich vycházejí i aktivní návštěvníci divadel a koncertů, hltači výstav a lidé, pro něž je kontakt s uměním trvalou životní potřebou, což je pro fungování české umělecké a kulturní scény naprosto nezbytné.

Pokud tedy někteří nazývají Základní umělecké školy rodinným stříbrem Česka, nijak nepřehánějí. Myslí si to i světově uznávaná operní zpěvačka Magdalena Kožená, patronka projektu ZUŠ Open, jehož první ročník proběhl 30. května 2017 po celé republice a účastnilo se ho 355 škol. Cílem tohoto projektu je zviditelnit činnost českých ZUŠek, které navštěvuje bezmála čtvrt milionu dětí. Happening probíhá na veřejných prostranstvích, náměstích i kostelích a děti v jeho průběhu ukazují, na čem pracovaly po celý rok. I malí zvědavci, kteří ještě do hudební školy nechodí, si mohou vyzkoušet hru na hudební nástroj a to v rámci workshopu. Nadační fond Magdaleny Kožené organizuje krom tohoto happeningu i projekt podporující mladé talenty a jejich pedagogy pod názvem MenART.

O tom, že umělecké školy v Čechách nezahálí, se letos v říjnu mohli přesvědčit i návštěvníci libereckého divadla F.X. Šaldy. Spojilo se zde totiž deset základních uměleckých škol z Libereckého kraje, aby společně vytvořily jedinečné divadelní představení ke stoletému výročí vzniku Československa.

Je tedy velice důležité, aby česká společnost podporovala aktivity českých Základních uměleckých škol nejen kvůli dobrému jménu naší země ve světě, ale i kvůli budoucímu kulturnímu a uměleckému přínosu dalším generacím.

Autor: Lída Hammerová/DomaciNoviny.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient