České házenkářky mají vysoké ambice. Dokáží je naplnit?

Tento týden budou zraky fanoušků házené upřeny do Francie, kde se rozjede mistrovství Evropy žen. Nebudou zde chybět ani české hráčky.

Trenér Jan Bašný dnes oznámil nominaci, do které se vešlo sedmnáct házenkářek.
Ve výběru bohužel chybějí dvě opory. Petra Maňáková má mateřské povinnosti a Michaelu Hrbkovou nepustilo na evropský šampionát zranění. „Obě dvě jsou těžko nahraditelné, ale síla českého týmu je v kolektivu. Na druhou stranu oproti minulému šampionátu bude Jana Knedlíková, která byla zraněná. Takže doufám, že absence Míši Hrbkové nebude až tak viditelná. Možná složitější bude nahradit Petru Maňákovou, protože je to univerzální hráčka. Musí se to rozložit na více hráček,“ řekl Bašný pro Českou televizi.

Ze zmiňovaného počtu sedmnácti hráček se čtyři z nich představí na vrcholné akci poprvé.

Nezvyklý je i počet brankářek, který poletí do Francie. V nominaci jsou jen dvě – Lucie Satrapová a Petra Kudláčková. „Důvodů je hodně. Taky kvůli tomu, abychom dali větší prostor hráčkám, a možná i proto, že nahradit roli Petry Maňákové potřebujete více házenkářkami. Tak abychom měli větší výběr hráček v poli,“ prohlásil Bašný.

Na rozehrání se před ME sloužil víkendový turnaj v Chebu. Našim hráčkám se toto klání vydařilo, postupně porazily Švýcarsko, Chorvatsko a Slovensko. Podle slov trenéra Bašného však výsledek neměl velký vliv na konečnou nominaci. „Záleželo na hráčkách, jestli nás některá negativně nebo pozitivně až tak dalece překvapí, že by z nominace vypadla nebo se do ní dostala, ale nic takového se nestalo,“ podotkl Bašný, který musel po turnaji vyřadit tři hráčky, což je nevděčná role. „Oznámit to těm hráčkám je vždy těžké. To je jedna z nejtěžších prací trenéra. Vyřadit hráčky těsně před odjezdem na vrcholnou akci je nevděčné a oznamovat jim to je neradostné. S realizačním týmem jsme se ale shodli,“ řekl Bašný.

České házenkářky odletí do dějiště ME zítra. Do bojů vstoupí v sobotu, kdy se střetnou s Rumunkami, poté je ještě ve skupině čekají Norsko a Německo.

Hlavním cílem týmu je postoupit právě ze skupiny, což se mu na předešlých šampionátech vždy dařilo. „Prvním úkolem je dostat se ze skupiny, díky tomu bychom se dostali do výhodnější pozice při losu play-off kvalifikace mistrovství světa. Ambice týmu jsou ale ještě vyšší. Chtěli bychom se zlepšovat, takže lepší než loňské osmé místo,“ připomněl Bašný velký úspěch našeho výběru na MS.

Nominace házenkářek na mistrovství Evropy:
brankářky: Lucie Satrapová (Issy Paris Hand/Fr.), Petra Kudláčková (Kristianstad/Švéd.)
křídla: Veronika Malá (Issy Paris Hand/Fr.), Kristýna Mika (Truchtersheim/Fr.), Dominika Zachová (Most), Jana Knedlíková (Györ/Maď.)
spojky: Kamila Kordovská (Blomberg-Lippe/Něm.), Markéta Jeřábková (Érd/Maď.), Jana Šustková (Most), Iveta Luzumová (Thüringen/Něm.), Šárka Marčíková (TV Nellingen/Něm.), Veronika Mikulášková (Most), Helena Ryšánková (Baia Mare/Rum.), Sára Kovářová (Most).
pivotky: Petra Adámková (Frisch auf Göpingen/Něm.), Michaela Konečná (Poruba), Alena Šetelíková (Písek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak