Search
Close this search box.

Česká vláda řekla jasně: nelegální migranty u nás nechceme

Od brzkého rána dnes zasedá česká vláda a hned na začátku svého jednání rozhodla o tom, že se nepřipojí ke globálnímu paktu o migraci. Hlavním důvodem je to, že OSN (Organizace spojených národů) nebrala v potaz české návrhy.

Co je globální pakt OSN o migraci?
1. Jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi.
2. Pakt má za cíl mimo jiné řešit i to, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.
3. Součástí paktu je i tzv. Newyorská deklarace pro migranty a uprchlíky, která řeší uprchlickou problematiku, mimo jiné otázky přijímání běženců v jednotlivých zemích, školní docházky jejich dětí či legálního zaměstnávání.

Česku se nelíbí, že úmluva nezahrnuje jasné rozlišení legálních a nelegálních migrantů, jak to navrhovala česká strana. „Máme v rámci tohoto paktu obavy z narušení národní suverenity. Je tam nejasné rozlišování mezi legálními a nelegálními migranty. I některé další státy se k tomu staví negativně,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Podle něj by se OSN především měla snažit zastavit odchod migrantů z jejích zemí, nebo-li odstraňovat důvody k migraci. „Odmítnutím paktu dává ČR jasně najevo, že bude i v budoucnu sama rozhodovat o tom, koho a za jakých podmínek na své území vpustí,“ dodal Babiš.

Rezervovaně se k paktu staví i okolní státy jako je Maďarsko, Polsko či Rakousko, ale i další (Itálie, Chorvatsko či Dánsko). Především však s úmluvou nesouhlasí Spojené státy a Austrálie.

Přitom předloni kromě USA všechny ostatní státy předběžně souhlasily se schválením paktu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient