Česká republika podporuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plasmy

Praha, 8.října 2018 – ve druhém říjnovém týdnu probíhá po celém světě Mezinárodní týden dárcovství krevní plasmy. Dárcovské centrum Plasma place se jej rozhodlo podpořit pokusem o odběr rekordního objemu této nenahraditelné tělní tekutiny během jednoho týdne.

Mezinárodní týden dárcovství krevní plasmy letos probíhá ve dnech 8. – 12. října. Smyslem akce je zvýšit povědomí veřejnosti o vzrůstajícím významu dárcovství plasmy pro moderní medicínu. Kampaň probíhá ve více než 500 dárcovských centrech, které jsou členy globální Asociace pro plasmatickou léčbu (PPTA).

Společnost Plasma place, která provozuje v Česku dvě dárcovská centra, se rozhodla do akce zapojit originálním způsobem. Se svými dárci se chce pokusit o rekord. „Chceme podpořit myšlenku dárcovství tím, že se pokusíme v našich centrech v Praze a Hradci Králové odebrat co největší objem krevní plasmy během jednoho týdne“, vysvětluje záměr Petra Hladíková, hlavní sestra Plasma place.

Krevní plasma je průzračná slámově žlutá složka lidské krve, která zůstane po separaci krvinek, krevních destiček a ostatních buněčných složek. 90 % z ní tvoří voda, obsahuje také soli, enzymy, a především široké spektrum bílkovin. Je nenahraditelnou surovinou pro výrobu celé řady léků. Ty se využívají při léčbě závažných onemocnění a komplikovaných zranění.

Léky vyrobené s krevní plasmy pomáhají například při léčbě rozsáhlých popálenin, při náročných chirurgických zákrocích včetně transplantací, s léčbou onemocnění jater a plic, při léčbě dětí s HIV nebo pokousaných zvířaty se vzteklinou. Jsou na ně plně odkázáni i hemofilici, kteří mají problémy se srážlivostí krve.

Počet dárců krevní plasmy celosvětově roste, stále jich však není dostatek na to, aby uspokojili rostoucí poptávku farmaceutických firem. „Léky z plasmatických bílkovin jsou lékaři předepisovány ve stále větší míře. Moderní medicína neustále nachází nové oblasti jejich účinného využití. Proto je krevní plasmy stále nedostatek. Platí to především pro Evropu, kam se musí surovina dovážet z USA“, upozorňuje MUDr. Luděk Rubáš.

I proto se české dárcovské centrum Plasma place snaží dárce motivovat finanční náhradou za odběr ve výši až 15 600 korun za rok, bonusovými programy, příjemným prostředím moderní kliniky nebo osvětovými kampaněmi jakou je Mezinárodní týden dárcovství krevní plasmy. Pokud se i vy rozhodnete Mezinárodní den dárcovství krevní plasmy podpořit, stačí se zaregistrovat na www.plasmaplace.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.