Česká republika má novou vládu. Poslanci ji schválili po šestnáctihodinovém maratonu

Po 264 dnech od voleb dala Poslanecká sněmovna důvěru menšinové vládě ANO s ČSSD. Tato koalice bude tolerována hlasy komunistických poslanců.

Včerejší schůze poslanecké sněmovny, která se sešla právě kvůli hlasování o důvěře nové vládě, se protáhla na dlouhých 16, 5 hodin. Během této doby zazněl v sále sněmovny projev prezidenta Miloše Zemana, který přišel novou vládu podpořit. Poté měl svůj přednes premiér Andrej Babiš. Pak nastaly dlouhé proslovy a připomínky jednotlivých poslanců, které se chvílemi dostávaly do atmosféry urážek a osočování.
Až v 1:30 došlo konečně k hlasování o důvěře nové vládní koalice. Pro babišův kabinet se vyslovilo 105 poslanců od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Nadpoloviční většina tak stačila nové vládní koalici ke zvolení. Čtyři nepřítomní poslanci (Milan Chovanec z ČSSD, Jiří Mašek z ANO, Zdeněk Ondráček z KSČM a Petr Pávek ze STAN) hlasování neovlivnili.

Zvolení nové vlády nepřešli opoziční poslanci bez ohlasů.„ČSSD si to asi neuvědomila, ale navzdory jejich vlastnimu a stále platnému Bohumínskému usnesení právě proběhl jejich historicky druhý slučovací sjezd s komunisty. Byť neoficiální.“ uvedl na svém twitteru místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka. Naráží tím na to, že komunistická strana se dostává po 29 letech od sametové revoluce, sice nepřímo, ale k moci.

„Jediný, kdo vydělá, bude Agrofert a jeho podržtaškové. Země ztratí tři roky, které mohla dát vzdělávání, inovacím a růstu postaveném na svobodě,“ dodal předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.