Česká profesionální armáda potřebuje více vojáků

Nový ministr obrany Lubomír Metnar, kterého jmenoval ve středu do funkce prezident Miloš Zeman, má v prioritách ve svém resortu jasno.

Podle něj je důležité navýšit počet profesionálních vojáků z nynějších 24 tisíc na 30 tisíc, protože česká armáda v tuto chvíli patří k nejmenším, co se týká spojenců Severoatlantické aliance. “Musíme být připraveni na různé situace,“ podotýká Metnar.

S tím souvisí i zvyšování obranného rozpočtu. Počítá se s modernizací armádní techniky. Zároveň by Metnar rád podporoval domácí zbrojní průmysl.

“Nový ministr obrany Lubomír Metnar považuje za důležité rychlou realizaci veřejných zakázek, které musí být transparentní a efektivní. Postupně se podle něj musí navýšit i rozpočet, aby bylo zajištěno bezproblémové fungování armády,” je uvedeno na twitteru Ministerstva obrany.

Když Andrej Babiš uváděl nového ministra obrany do funkce, prohlásil, že je důležité, aby při zakázkach nebyl vlivy od žádných lobbistických skupin.

Lubomír Metnar vystřídal na svém postu Karlu Šlechtovou. On sám byl v první Babišově vládě ministrem vnitra. Od vzniku České republiky je Metnar už osmnáctým ministrem obrany.

Šlechtová ještě před skončením ve funkci navrhla jako šéfa Generálního štábu Aleše Opata, Miloš Zeman ho poté do této funkce jmenoval.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz