Search
Close this search box.

Česká Lípa si připomněla Den památky obětí komunistického režimu

Den památky obětí komunistického režimu si u pomníku Milady Horákové a gen. Heliodora Píky připomněli Českolipané. Zaznělo zde, že jsou události v našich dějinách, na které by se rozhodně zapomínat nemělo.
„Přesto se tak děje,“ říká Mgr. Zdeněk Pokorný s tím, že politici zcela rezignovali na hodnoty, jakými jsou morálka, čest či kulturní vzdělanost národa.
„Je to i o vzdělávání mládeže, v jakých souvislostech se učí historie a dějepis na školách,“ poznamenal českolipský historik Ladislav Smejkal. JUDr. Milada Horáková a gen. Heliodor Píka byly v zinscenovaných procesech komunistickým režimem odsouzeni k trestu smrti. Lidé zapomínají.

„Na mnoha místech teď slyšíme, že právě nyní žijeme v časech největšího blahobytu ve svých dějinách. Výkon hospodářství roste, tím rostou i příjmy většiny obyvatelstva. To nás všechny moc těší. Jenomže právě doba, kdy stoupá naše životní úroveň, se stává opět časem zapomínání na minulost. Hmotná nabídka nás nutí žít jen pro tuto chvíli a zdá se, že historickou paměť ke svému spokojenému žití nepotřebujeme. Zapomínáme, že paměť je naše základní identifikace. Každý příslušník národa by měl mít v sobě jasné vědomí, odkud pochází, čím jsme si jako národ prošli, jaké hodnoty zastáváme, a o které musíme denně bojovat. Osud Milady Horákové nebo generála Píky patří k ústřednímu bodu české historické paměti,“ uvedla starostka Romana Žatecká u pomníku Milady Horákové.

„Proto musíme myslet na dnešek i zítřek nejenom formou ukazatelů blahobytu, ale také vědomím, že lidská práva nejsou pouhou deklarací sepsanou na papíře s razítkem, ale opravdovou kvalitou našich vzájemných vztahů. Takové je i poselství těch, jejichž jména si tu dnes připomínáme,“ dodala Romana Žatecká.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient