Česká armáda má tak zastaralou techniku, že se jí stydí ukázat

Lidstvo je odpradávna posedlé po moci, které se nejlépe a nejúčinněji dosáhne hrubou silou. V dnešní době tak neustále dochází na světě k modernizaci vojenské techniky. Zároveň je však nutné se před touto hrubou silou chránit. A jak jinak než stejnými prostředky.
Na dnešním velitelském shomáždění uvedl český náčelník generálního štábu Aleš Opata, že česká armáda by se svojí současnou zastaralou technikou těžko mohla ubránit zemi, kdyby došlo k jejímu napadení. A hned následovala očekávaná slova: je potřeba armádu modernizovat.
Jako perličku Opata dodal, že při nedávné vojenské přehlídce k stému výročí Československa neukázala armáda vše co má. „Máme ale i techniku starší, kterou bychom se neodvážili na přehlídce ukazovat,“ řekl Opata.
Podle něj je potřeba za prvé nakoupit neprůstřelné vesty, helmy a ruční zbraně. Dále by měly následovat bojová vozidla pěchoty BVP, radary MADR, víceúčelové vrtulníky a dělo ráže NATO. Avšak podotknul, že v dnešní době je nutné pomýšlet i na nejmodernější technologie. „Ale také robotické systémy nebo průzkumné a útočné bezpilotní prostředky. V plánu máme i použití umělé inteligence,“ řekl Opata.

Na své straně má Opata ministra obrany Lubomíra Metnara, který všechny na shromáždění, kterého se zúčastnili i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, ubezpečil, že “armádní rozpočet již několik let roste a na nákupy bude dost peněz.”

Na příští rok ministr obrany očekává, že by se mělo podařit podepsat smlouvy na nákup 210 pásových bojových vozidel pěchoty BVP a 14 víceúčelových vrtulníků.

Naopak zatím nejistá situace je kolem dodání osmi izraelských radarů za 3,5 miliardy korun. Smlouva už měla být podepsaná, ale kvůli vyšetřování zákazky vojenskou policií k tomu ještě nedošlo.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient