Češí trenéři nemají v zahraničí vždy na růžích ustláno…

(Aktualizováno před )

Ve včerejším Magazínu Domácích novin jsme vám představili pár českých sportovců, kteří se rozhodli najmout si zahraniční trenéry či přímo trénovat v cizině. Týká se to samozřejmě individuálních sportovců, protože u těch kolektivních už je to v posledních skoro třiceti letech obvyklé.
Dnes se zaměříme na české trenéry, kteří si vydělávali či vydělávají “na chlebíček” v zahraničí.

Podívejme se na naše nejpopulárnější sporty. Hokejovým národem milovaný a navždy vzpomínaný Ivan Hlinka trénoval nejenom v ruském Omsku, ale dotáhl to dokonce i do slavné NHL. V Pittsburgu trénoval “českou kolonu” v čele s Jaromírem Jágrem. Hned v prvním roce svého zámořského působení (2000) dotáhl klub z Pensylvánie až do semifinále. Jenže v následujícím ročníku dostal po čtyřech úvodních prohrách padáka…Možná i proto, že už neměl v týmu božského Jardu.

Když už byl zmíněn ruský hokej, je pravda, že v “matičce Rusi” se našim hokejovým odborníkům vždy dařilo. Vladimír Vůjtek získal s Jaroslavli dvakrát titul (2001, 2002) a jako kouč slovenských hokejistů bral s našimi východními bratry v roce 2012 stříbrné medaile.
Když zůstaneme u ruské KHL, dobré jméno tam zanechali i Miloš Říha (stříbro s Atlant Mytišči – 2011) a Václav Sýkora (také stříbro se Lvem Praha – 2014).

Co se týká fotbalu, nejvíce se prosadil Zdeněk Zeman, který však odešel z Čech už v roce 1969, takže je vnímaný fotbalovou veřejností napůl jako Ital, napůl Čech. Dařilo se mu především v římských klubech Lazio a AS. S prvně jmenovaným klubem skončil druhý a poté třetí.

Exotické angažmá zažil Karel Jarolím. V roce 2011 začal trénovat saudskoarabský klub Al-Ahlí.Hned v prvním roce získal s týmem titul vicemistra, navíc přidal prvenství v domácím poháru.

Pavel Vrba, který pozvedl před několika lety fotbalovou Plzeň a vloni se do ní vrátil, si vyzkoušel ruské angažmá v Machačkale. Protože však klub neměl ideální finanční podmínky, jeho ambice klesaly a i pro Vrbu už nebylo nadále zajímavé tam zůstávat.

Na své slovenské působení bude určitě rád vzpomínat trenér Pavel Hapal, který byl zvolen nejlepším fotbalovým koučem za rok 2017 na Slovensku. Stalo se tak na základě jeho úspěšného působení u slovenské “21”, s kterou postoupil na mistrovství Evropy. Pak však dal přednost angažmá ve Spartě, které mu však nedávno skončilo. Po špatných výkonech týmu byl vyhozen…

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz