Češi se bojí inflace, naděje upínají ke zlatu

Češi byli vždycky konzervativními investory. Své peníze si drželi na spořicích účtech, kde se jim nic nemůže stát. Jenže také vám tam nic nevydělají, podléhají inflaci a za pár let si za ně koupíte daleko méně zboží a služeb než dnes. Inflace je v současnosti velkým strašákem, navíc se přidává strach ze znehodnocení peněz – je tedy čas naučit se ukládat své peníze někam jinam.

Běžný nebo spořicí účet, to je poměrně jedno. Na obou jsou úroky mizivé, takže se tam nevyplatí peníze nechávat. Na běžném účtu byste měli mít peníze na klasickou měsíční útratu, na tom spořicím rezervu cca ve výši tří platů. Zbytek úspor uschovejte jinam. Kam? V současnosti třeba do zlata.

Proč je právě nyní vhodné investovat peníze do zlata?

Zkušení investoři si ve zlatě drží trvale až 10 % svých peněz a v dobách krizí do něj ukládají mnohem více. Jakých krizí? Válečných, ekonomických či pandemických, na tom vlastně nezáleží. Vždy, když je zle, hodnota zlata stoupá – na rozdíl od akcií. Investiční zlato se chová opačně než akciový trh, a právě proto je dobré ho mít ve svém investičním portfoliu.

Investoři zlato ve velkém skupovali již loni a letos situace pokračuje. O zlato je zájem, lidé se snaží do něčeho uložit své peníze.

Jak zabezpečit peníze? Nemovitosti nejsou ideální

Míra inflace je v ČR v posledních letech poměrně vysoká, překračuje tři procenta. Ekonomická situace obecně není příliš příznivá, spousta lidí přišla o zdroj příjmu a do normálního života se vracíme jen pozvolna. Mnozí ekonomové navíc předpovídají, že to nejhorší teprve přijde. Lidé se tedy snaží své peníze ochránit, řada z nich nakupuje nemovitosti.

Nemovitosti jsou po dlouhá léta považována za bezpečnou investici, mají však jeden velký háček – musíte mít našetřené miliony. Kdo je dnes má? Běžný člověk pravděpodobně ne. Češi se nezdráhají vzít hypotéku, koneckonců podmínky jsou v současnosti dost příznivé. Opravdu je ale vhodné vázat se k dlouhým létům splácení? Nákup nemovitosti na investici je navíc nejistý, nevíte totiž, jestli se vám podaří sehnat spolehlivé nájemníky.

Do zlata investujete bez závazků

Investiční zlato je ve srovnání s nemovitostmi zcela bezproblémové. Nakoupíte ho, na kolik máte našetřeno, za pár tisíc, či za miliony. Sami si vyberete, zda máte zájem o slitky, či mince. Nemusíte nikam chodit, nakoupit se dá i online. Ti, kdo se radši o výběru poradí s profesionály, se ale do kamenné prodejny vydat mohou. Jedna se nachází například v pražském Obecním domě.

Zlato je vysoce likvidní, prodáte ho kdykoliv a kdekoliv. Nejste ničím vázaní, zlaté slitky a mince máte fyzicky doma, kdykoliv je můžete vzít a proměnit zpět na peníze. O zlato je a bude zájem po celém světě. To investiční je navíc osvobozeno od DPH.

Investiční zlato je opravdu pro každého

Češi se investovat do zlata teprve učí, není se však čeho bát. Při nákupu od ověřeného prodejce nakoupíte zlato s certifikáty a za aktuální cenu. Například v e-shopu Zlate-mince.cz je cena aktualizována denně. Ceny jsou tedy spravedlivé. Samozřejmě si můžete zkusit do vyhledávače zadat spojení „investiční zlato“ a porovnat si ceny různých inzerujících firem.

Nezapomeňte se také podívat na graf vývoje ceny zlata. Uvidíte, že v dlouhodobém horizontu se cena pouze zvyšuje, i když krátkodobé výkyvy směrem dolů se objevují. Tyto výkyvy jsou právě skvělou příležitostí pro nákup. Vychytejte takový výkyv a zabezpečte své peníze před inflací a znehodnocením, zlato je spolehlivě ochrání.

A na závěr přidáme ještě radu od odborníků. Nikdy nezapomínejte své portfolio diverzifikovat. Tento článek není investičním doporučením a investor by proto měli tento konkrétní text považovat pouze za jeden z několika faktorů při svém investičním rozhodování.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz