Search
Close this search box.

Češi, milujte se a množte se, jinak nás bude málo!

Česko mělo na začátku tohoto roku 10,61 milionu obyvatel. Předpokládá se, že do deseti let by se počet lidí v České republice mohl navýšit na 10,78 milionu. Jenže poté by mělo postupně docházet k poklesu. Podle statistiků jsou dvě varianty počtu obyvatel ke konci tohoto století. Podle té příznivější bude v 80. letech v naší zemi žít okolo 10,4 milionů obyvatel. Ta horší možnost počítá dokonce s poklesem až na 8 milionů lidí.
Ta první varianta totiž počítá s příchodem migrantů do Česka. Aby nedocházelo k velkému úbytku obyvatel, muselo by ročně přicházet 26 tisíc cizinců.

Dále podle prognóz Českého statistického úřadu bude od 60. let 21. století každý třetí Čech senior.
Právě v tomto období dojde také k největšímu poklesu počtu obyvatel, protože se očekává odchod tzv. Husákových dětí. V 80. letech 20. století byla totiž spousta porodů.

Zajímavou statistikou je i to, že se lidé budou postupně dožívat vyššího věku. V současné době se muži dožívají průměrně 76 let, do konce století by se mužská střední délka života mohla dostat až na 87,7 roku. Ženy se nyní dožívají 81,8 roku. Na konci tohoto století by to mohlo být i o 4,5 roku více.

Statistici podávají své zprávy každých pět let. Zároveň však odbornící zabývající se demografií nedokážou předvídat události, které by případně mohly počet obyvatel zvýšit či naopak snížit, jako jsou epidemie, války či objev léků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient