Češi jsou na světové špici v péči o předčasně narozené děti

Česko se řadí mezi země s nejlepší péčí o předčasně narozené děti a co se týče novorozenecké úmrtnosti patří mezi 10 zemí na světě s nejlepšími výsledky. Žádné české dítě, které se ještě v roce 1985 narodilo s porodní váhou nižší než 1000 gramů, prakticky nemělo šanci. Dnes ale tyto děti běžně přežívají. Přitom počet dětí, které se rodí předčasně, je stejný dnes jako před padesáti lety. Zlomem pro neonatální péči byl rok 1994, kdy v Čechách postupně vzniklo dvanáct superspecializovaných center a začal se naplno využívat inkubátor s plexisklem místo dřívější tzv. „trouby“, ve které na novorozence nebylo vůbec vidět.

V České Republice přijde na svět jako nedonošené zhruba každé dvanácté miminko – za hranici životaschopnosti se u nás považuje 24. týden vývoje plodu, kdy už jsou lékaři povinni udělat maximum pro záchranu dítěte. Kdyby to bylo o několik dní dříve, jednalo by se ještě o potrat. Nejmenší miminko, které se v Česku podařilo zachránit, vážilo po narození pouhých 350 gramů!

Lékaři si marně lámou hlavy nad přesnou příčinou předčasného porodu stejně jako netuší, u kterých žen ho lze očekávat. Rizikových faktorů je totiž celá řada . Nejčastější příčinou bývá bakteriální infekce, ale mohou to být i následky poranění, komplikace po operacích nebo genetické předpoklady – u ženy, které se narodilo předčasně miminko již jednou, je vysoká pravděpodobnost, že se totéž bude opakovat i u jejích dalších porodů a také obecně platí, že nedonošené dítě spíše porodí žena příliš mladá anebo naopak ve starším věku. U nedonošených novorozenců trápí lékaře nejvíce nezralost plic, která omezuje samostatné dýchání dítěte. To navíc nemá prakticky žádnou obranyschopnost a jakákoli infekce se mu může stát osudnou. A právě válku s infekcí považují čeští lékaři za úkol číslo jedna. Za nezbytnou považují i umělou výživu.

Předčasných porodů v Česku je trvale kolem šesti procent, což je ve srovnání se světem velice nízké číslo. Díky špičkové neonatologické péči si většina rodičů předčasně narozených miminek odnáší své děti domů jako by se narodily ve správném termínu – tedy devět měsíců od početí. Většina z nich si do dalšího života neponese žádné následky.

Jedním z nejvýznamnějších odborných pracovišť v Čechách, které se zasloužilo o výborné výsledky v tomto oboru, je novorozenecké oddělení hořovické nemocnice. Existuje i Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, který byl založen v prosinci roku 2013. Jeho cílem je pomáhat rodinám těchto dětí, které se ocitly v tíživé životní situaci.

Mezinárodní den předčasně narozených dětí se slaví 17. listopadu, kdy se po celém světě rozsvítí hlavní památky i přírodní divy purpurovou barvou na počest miminek, která se narodila o několik týdnů či dokonce měsíců dříve než měla a vybojovala si své místo na světě.

Autor: Lída Hammerová/DomaciNoviny.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient