Cenu Pro Amicis Musae letos získala Jana Spathová

Ocenění PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz) za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu obdržela včera v prostorách Zimního sálu Stojanova gymnázia na Velehradě PhDr. Jana Spathová. Ocenění, udělované každoročně Zlínským krajem, získala za mimořádný celoživotní přínos v oblasti záchrany, popularizace a rehabilitace památkového fondu na území Zlínského kraje s národním přesahem.

„Všichni si uvědomujeme, že o naši kulturu i kulturnost je potřeba pečovat a i když někdy můžeme mít pocit, že kultura je taková Popelka, možná právě proto má smysl znovu přemýšlet, co bychom pro ni mohli udělat. Jsem proto velmi rád, že se tu dnes v tak hojném počtu potkáváme, abychom společně důstojně poděkovali těm, kteří o naši kulturu dbají a intenzivně se jí věnují,“ řekl v úvodu slavnostního ceremoniálu Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, církve, mládež a sport.

Na slavnostním večeru byli přítomni nominovaní na letošní ocenění i jeho držitelé z předchozích let, dále Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje i tvůrci ocenění titulem ministra kultury Nositelé tradice lidového řemesla, ředitelé kulturních organizací, starostové a zástupci měst a obcí i další osobnosti a přátelé múz, kteří jsou spjati s kulturním děním v regionu i daleko za jeho hranicemi. Večerem provázel moderátor Jan Pášma a program svým vystoupením zpestřil Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad.

Pro letošní rok bylo na ocenění PRO AMICIS MUSAE nominováno cekem deset osobností: prof. ak. soch. Jan Ambrůz, Ing. Vladimír Bleša, Karel Dýnka, doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., Mgr. et. Mgr. Jitka Macková, Josef Ruzselák, PhDr. Jana Spathová, Lenka Karhanová, Ludmila Staňová a Ing. Antonín Veselka. O letošní držitelce této ceny rozhodla odborná komise.

Jana Spathová zasvětila celý svůj život památkám. Věnuje se zejména problematice lidového stavitelství, sakrální architektuře a umělecko-historickým památkám Zlínského kraje. Dvanáct let vedla na Krajském úřadě Zlínského kraje oddělení památkové péče a poté působila pět let jako ředitelka Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži. V minulých letech se výrazně podílela na nejvýznamnějších akcích památkové obnovy ve Zlínském kraji. Za všechny lze jmenovat například obnovu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě nebo revitalizaci a rehabilitaci Arcibiskupského zámku i Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži, zaměřené na vznik Národního centra zahradní kultury.

Ocenění PRO AMICIS MUSAE uděluje Zlínský kraj od roku 2005. Jeho držiteli se doposud stali PhDr. Karel Pavlištík, CSc., Pavel Hejcman, Mojmír Trávníček, PhDr. Josef Jančář, CSc., Otmar Oliva, Mgr. Helena Chybová, Mgr. Jiří Severin, PhDr. Eva Urbachová, JUDr. Josef Holcman, Václav Maňas ml., PaeDr. Jiří Jilík, Vlasta Grycová, PhDr. Věra Kovářů, MUDr. Eva Nováková a Růžena Děcká.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.