Centrum Plzně se promění v místo plné hudby, divadla i dobrého jídla

Koncerty plzeňských kapel i zahraničních interpretů, letní kino, autorskou módu a mnoho dalších akcí nabídne celkem deset srpnových dní v centru Plzně. Od 10. do 19. srpna se zde uskuteční již sedmý ročník festivalu Živá ulice na pěti scénách. Festival nabídne nejen mnoho zábavy, ale také připomene rok 1968. Vstup na všechny akce v rámci festivalu je zdarma. Festival probíhá pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a pod záštitou prvního náměstka primátora Martina Baxy.

Letošní srpnový program Živé ulice bude obohacený o multižánrový happening k příležitosti výročí roku 1968. Projekt připomene netradičním způsobem 50 let od okupace tehdejšího Československa. „Prostřednictvím různých forem, především divadelních představení, ale i hudebních koncertů a následných setkání a besed, budeme sdělovat skutečné příběhy lidí, kteří jsou výrazně spojeni s rokem 1968,“ vysvětlil ředitel festivalu Jakub Vedral.

V rámci programu k roku 1968 zahrají Spitfire Company představení Antiwords ovlivněné dílem Václava Havla. Divadlo Continuo uvede v plzeňské premiéře 21. srpna v Moving Station inscenaci Poledne o událostech, které následovaly po moskevské demonstraci 25. srpna 1968 proti okupaci Československa vojsky. Chybět nebudou ani koncerty Vladimíra Merty či Jaroslava Hutky a videoinstalace s výpověďmi pamětníků okupace v Plzni, která vznikla ve spolupráci s Post Bellum.

Stěžejní částí festivalu bude hudba. Letos zde vystoupí například VOILA!, Sto zvířat, Xavier Baumaxa, Midi Lidi, Znouzecnost či Frajara Putika. Na několika scénách se vystřídá rock, indie pop, současná elektronika i česká alternativní scéna.

Kromě hudebního programu se můžou návštěvníci těšit také na Mint: Plzeň Fashion Market. Dva dny autorské módy a designu proběhnou 16. a 17. srpna v ulici Bedřicha Smetany. Šafaříkovy sady provoní již tradičně food festival národnostních menšin Babylon na plotně a Proluka bude po celou dobu patřit dětem.

Součástí festivalu Živá ulice je i 11. ročník mezinárodní výstavy velkoformátových obrazů Barva na ulici. Tématem letošní výstavy je téma Rok 1918 – Smrt a život, jenž je první částí projektů Unie výtvarných umělců Plzeň ke stému výročí republiky. Vernisáž se uskuteční v pátek 10. srpna v 16 hodin v Proluce. Vystaveny budou obrazy českých a německých umělců. Ke zhlédnutí zde budou do konce října. Kurátory výstavy jsou Květa Monhartová a Petr Kozel.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.