Search
Close this search box.

Bývalé zdravotní sestře je milion korun málo, chce čtyřikrát tolik

Za nezákonné trestní stíhání přiznalo Ministerstvo spravedlnosti v loňském roce Věře Marešové milion korun. Ona však požaduje čtyři miliony, 1,9 milionu korun za ztížení společenského uplatnění a 2,1 milionu korun za nezákonné rozhodnutí o svém trestním stíhání.

Věra Marešová pracovala v rumburské nemocnici jako zdravotní sestra. V letech 2010 až 2014 se měla podle obžaloby dopustit trestného činu vraždy na šesti pacientech. Byla obžalovaná za to, že podávala pacientům silné dávky draslíku. Šlo o pacienty ležící na jednotce intenzivní péče, jejich oslabený organismus tyto dávky nemohl zvládnout. Obžaloba se domnívala, že si tímto způsobem chtěla ulehčovat práci. Státní zástupce požadoval trest doživotí.
Marešová strávila ve vazbě 14 měsíce než jí soud osvobodil pro nedostatek důkazů.

Další jednání u soudu bude probíhat v květnu tohoto roku. Soud bude projednávat, zda má Marešová právo na vyšší odškodné.

Zproštěním viny Marešové ale tento případ úplně neskončil. Krajský soud v Ústí nad Labem vyškrtl ze seznamu znalců kvůli posudku ve zmiňované kauze Radka Matlacha a Jiřího Závodského. Soud se opíral o skutečnost, že na základě jejich posudků byla Věra Marešová obžalována a vzata do vazby, i když se později prokázalo, že to bylo neoprávněné. Znalci se odvolali k Ministerstvu spravedlnosti.

V minulosti se už několikrát stalo, že stát, potažmo Ministerstvo spravedlnosti, muselo vyplatit odškodnění za neoprávěné uvěznění či vazbu. Největší částku vysoudil v roce 2013 Jan Šafránek z Hlinska, který byl původně obžalován za znasilnění dívky. Dostal částku 4,88 milionu korun.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient