Search
Close this search box.

Bývalé lesnické učiliště v Harrachově se promění v byty

V roce 2012 převzalo město Harrachov od Libereckého kraje bezúplatně areál bývalého lesnického učiliště. Původním záměrem starostky Evy Zbrojové bylo vybudování Alzheimer centra, který však nebyl podpořen ze strany kraje ani státu. Avšak to nebyl důvod na podobný záměr rezignovat a po zhlédnutí podobných zařízení věnujících se starším občanům vznikla myšlenka vybudovat domov pro seniory. Dalším impulsem byl i fakt, že při pravidelných setkáních s občany starostka města narážela na postesky místních seniorů, kteří řešili i to, že by v Harrachově rádi i nadále zůstali, ale trápí je, že se nedokáží o své nemovitosti postarat. A to jak po stránce fyzické, tak i té finanční. A když už jsou nuceni z těchto důvodů svou nemovitost prodat a rádi by v Harrachově koupili byt, je malá šance bydlení dle jejich představ pořídit. Tato situace je nakonec nutí Harrachov zcela opustit.

To vše nabíralo na intenzitě tuto problematiku nějakým způsobem řešit. Nejprve přišla nabídka od soukromé firmy, která však chtěla objekt bývalého učiliště převzít a vybudovat zde s finanční podporou města byty pro seniory, ale nakonec se ukázala jako nejlepší varianta vybudovat komunitní dům pro seniory, který vznikne pouze a jenom do vlastnictví města. Avšak při žádosti o dotaci se vyskytly komplikace a ministerstvo pro místní rozvoj (dále pouze MMR) doporučilo žádat o dotaci ze svého programu Podpora bydlení 2016 – 2020 z podprogramu Podporované byty s titulem „Pečovatelský byt“. A zadařilo se! Dotaci se podařilo získat!

S realizací budování domu pro seniory se započne už nyní v květnu a k termínu 31. 3. 2020 musí být stavba zkolaudována, i když jak potvrdila starostka města Eva Zbrojová, bude se snažit, aby bylo vše hotové už do konce roku 2019. Ve výběrové komisi ve věci zadávacího řízení na dodavatele stavby „Pečovatelské byty č. p. 155, Harrachov – stavební práce“ jako dodavatele stavby byla vybrána firma SYBAN, jejíž nabídka splnila podmínky účasti v zadávacím řízení. Byla jediná přihlášená. Důvodem byl zřejmě fakt, že toto výběrové řízení muselo být hotové již při předložení žádosti o dotaci. Pakliže by nebyla schválená dotace, výběrové řízení by bylo zrušeno a toto riziko zřejmě nechtěli podstupovat další případní zájemci.

Předpokládané náklady na stavební práce budou činit cca 30 mil. Kč. Tyto náklady budou pokryty v letošním roce státní dotací z MMR 12,6 mil. Kč a dlouhodobým úvěrem splatným do 10 let z České spořitelny a to částkou cca 17,3 mil. Kč, která tak pokryje zbývající náklady po vyčerpání dotace.
V objektu vznikne 21 bytů o rozloze cca 50 m2 a bude se jednat o dispozice bytu 1+1 nebo 1+kk. „Už nyní máme 12 žádostí o přidělení bytu a případní zájemci mohou stále žádat o byt na majetkovém odboru,“ dodává starostka. „Pakliže byty nebudou obsazeny harrachovskými seniory nebo seniory z okolních obcí, budou nabídnuty i mladším zájemcům,“ vysvětluje dále s radostí v hlase. Aby ne, vždyť se jí podařil splnit další předvolební slib.
Nájemné zde bude regulované a bude se pohybovat okolo 57 Kč na 1 m2 bez služeb.

Přestavba se bude týkat pouze hlavní budovy, kde byly učebny a internát. Dílny a garáže budou sloužit pro potřeby střediska údržby města Harrachova.
Tento projekt je cílen na vznik podporovaných bytů v Harrachově, sloužících k poskytování sociálního bydlení pro osoby, které mají ztížený přístup k bydlení v důsledku zvláštních potřeb vyplývajících z jejich nepříznivé sociální situace, jako je věk, zdravotní stav nebo sociální okolnosti jejich života. Výstavba domu pro seniory v Harrachově je přímo zakotvena ve strategických dokumentech Harrachova a jejich rozvojových cílech.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient