Search
Close this search box.

Busta Bedřicha Smetany je zpátky ve Smetanových sadech

Zpátky na svém místě je busta Bedřicha Smetany. Dílo akademického sochaře Stanislava Hanzíka, bylo vloni již podruhé ukradeno. Bustu instalovali na kamenný podstavec v sadech spolupracovníci autora. I tentokrát je z plastu, jako její minulá verze. Obnovení ukradeného díla přišlo na 85 000 korun, město náklady uplatní u pojišťovny.

Osud Smetanovy busty v centru města je pohnutý. Původně bronzová plastika se v dnešních Smetanových sadech objevila v roce 1964. Později byla na nátlak stranických orgánů odstraněna, údajně vadilo její modernistické pojetí.

Do sadů se vrátila až počátkem devadesátých let. Ale v roce 2011 byla sběrači kovů ukradena. Stanislav Hanzík proto zhotovil nový bronzový odlitek, který je v depozitáři muzea a do parku byla v roce 2012 umístěna plastová replika. I tu dosud neznámí pachatelé vloni v létě odcizili.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient