Radní Pardubického kraje na svém pondělním zasedání rozhodli o výběru dodavatele v rámci projektu na realizaci úspor energie na Gymnáziu Vysoké Mýto. Památkové chráněný objekt chtěl kraj nechat zateplit již v minulosti, ale právě kvůli statutu památky nebylo možné tato opatření v rámci dotačních titulů realizovat, což již nyní neplatí a kraj se tak rozhodl do této budovy investovat necelých 30 milionů korun.
„Stav objektu vysokomýtského gymnázia vyžaduje investici, což jsme si uvědomovali již v minulosti, avšak čekali jsme na vhodné dotační příležitosti. Bohužel však nebylo možné na realizace úsporných energetických opatření čerpat evropské prostředky v rámci Operačního programu Životní prostředí. To nyní lze, a proto jsme k tomuto kroku přistoupili,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Vzhledem k památkové ochraně nedochází ke klasickému zateplení fasády, ale pouze k repasi všech dveří, oken, zateplení podlahy, stěn v půdním prostoru a stropu. Fasáda školy však i bez zateplení dostane nový nátěr, a tak jsem přesvědčený, že se budova školy stane chloubou celého města,“ doplnil hejtman Netolický s tím, že díky těmto opatřením bude škola šetřit provozní prostředky, což je jednoznačným cílem kraje v rámci všech obdobných projektů tohoto typu.
Výběr dodavatele a zahájení investice si pochvaluje 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Bohužel vzhledem k situaci na stavebním trhu se nám stává, že se i do relativně jednoduchých investičních akcí zájemci nehlásí, jelikož mají vyčerpané své stavební kapacity. V tomto případě jsme kromě uveřejnění výzvy na profilu zadavatele oslovili adresně osm dodavatelů. Do samotné soutěže se pak přihlásili tři společnosti, jejichž nabídky se pohybovali od 29,7 do 30,7 milionu korun,“ uvedl 1. náměstek hejtmana zodpovědný za investice Roman Línek. „Jsem tak velmi rád, že se nám podařilo dodavatele najít a zajistit tak pro vysokomýtské gymnázium další velmi důležitou investici,“ dodal Línek.
Tento projekt však není jediným, kdy kraj investuje do vysokomýtského gymnázia. „Připravujeme projekt na úpravu laboratoří, dílen a prezentační místnosti, v rámci kterého pořídíme nábytek, ale také pomůcky, jako je vrtačka, tavná pistole, svěrák, siloměr, ampérmetr, voltmetr a další přístroje pro laboratoře a dílny. Celý projekt, který je spolufinancovaný z Integrovaného regionálního operačního programu vyjde na 6,7 milionu korun,“ řekl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.