Bruntálský zámek láká na revitalizovaný park, financovaný byl i z česko-slovenského projektu za evropské peníze

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál. Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. 

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál. Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. Revitalizace parku i modernizace areálu zámku byly spolufinancovány z evropských peněz a státního rozpočtu.

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu. Chceme, aby naše památky byly v co nejlepším stavu a byly atraktivní pro návštěvníky nejen od nás, ale i ze zahraničí, což bylo hlavním posláním přeshraničního projektu, ze kterého byla hrazena část nákladů na opravy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že díky projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane jsou teď v zámeckém parku opravené cestičky a zpevněné plochy, stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm, park má nový mobiliář, novou zeleň, ale také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

Návštěvníci parku si také prohlédnou čtyři nové sochy, které vznikly během letního sochařského sympózia. „Součástí přeshraničního projektu byla i umělecká soutěž, do které se hlásili sochaři od nás a ze Slovenska. Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů. Odhalení soch bylo součástí slavnostního otevření revitalizovaného parku a bylo skvělou příležitostí, aby se setkali hlavní partneři přeshraničního projektu, tedy zástupci Moravskoslezského a Žilinského kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. 

„Moravskoslezský kraj měl z evropských prostředků k dispozici 10,3 milionu korun. Ty byly využity na revitalizaci zámeckého parku bruntálského zámku a na organizaci mezinárodního sochařského sympozia. Veškeré opravy zámku v rámci tohoto projektu vyšly na 28,8 milionu korun,z evropských peněz na ně šlo necelých 10 milionů, ze státního rozpočtu téměř 600 tisíc korun a největší podíl, tedy zhruba 18 milionů korun, pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Je to pro nás důležitý krok směrem k dalšímu zhodnocení krajského majetku, příspěvek z Evropské unie jsme tedy rozhodně uvítali,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Vedoucím partnerem projektu je Žilinský samosprávny kraj. „Díky společnému projektu Žilinský samosprávny kraj získal nenávratný finanční příspěvek v hodnotě přes tři miliony eur. Z evropských peněz obnovujeme národní kulturní památku kaštiel v Oščadnici, ve kterém sídlí Kysucká galerie. Prostředky také využijeme na zlepšení stavu silnic v pěti historických regionech Žilinského kraje. Je to důležitý krok ke zvýšení dostupnosti našich kulturních památek, proto bychom naše české přátele rádi na podzim pozvali na Slavnostní otevření Kysucké galerie v Oščadnici,“ uzavřel podpredsedaŽilinského samosprávneho kraje Peter Dobeš.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient