Search
Close this search box.

Bruntálský zámek láká na revitalizovaný park, financovaný byl i z česko-slovenského projektu za evropské peníze

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál. Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. 

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál. Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. Revitalizace parku i modernizace areálu zámku byly spolufinancovány z evropských peněz a státního rozpočtu.

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu. Chceme, aby naše památky byly v co nejlepším stavu a byly atraktivní pro návštěvníky nejen od nás, ale i ze zahraničí, což bylo hlavním posláním přeshraničního projektu, ze kterého byla hrazena část nákladů na opravy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že díky projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane jsou teď v zámeckém parku opravené cestičky a zpevněné plochy, stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm, park má nový mobiliář, novou zeleň, ale také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

Návštěvníci parku si také prohlédnou čtyři nové sochy, které vznikly během letního sochařského sympózia. „Součástí přeshraničního projektu byla i umělecká soutěž, do které se hlásili sochaři od nás a ze Slovenska. Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů. Odhalení soch bylo součástí slavnostního otevření revitalizovaného parku a bylo skvělou příležitostí, aby se setkali hlavní partneři přeshraničního projektu, tedy zástupci Moravskoslezského a Žilinského kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. 

„Moravskoslezský kraj měl z evropských prostředků k dispozici 10,3 milionu korun. Ty byly využity na revitalizaci zámeckého parku bruntálského zámku a na organizaci mezinárodního sochařského sympozia. Veškeré opravy zámku v rámci tohoto projektu vyšly na 28,8 milionu korun,z evropských peněz na ně šlo necelých 10 milionů, ze státního rozpočtu téměř 600 tisíc korun a největší podíl, tedy zhruba 18 milionů korun, pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Je to pro nás důležitý krok směrem k dalšímu zhodnocení krajského majetku, příspěvek z Evropské unie jsme tedy rozhodně uvítali,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Vedoucím partnerem projektu je Žilinský samosprávny kraj. „Díky společnému projektu Žilinský samosprávny kraj získal nenávratný finanční příspěvek v hodnotě přes tři miliony eur. Z evropských peněz obnovujeme národní kulturní památku kaštiel v Oščadnici, ve kterém sídlí Kysucká galerie. Prostředky také využijeme na zlepšení stavu silnic v pěti historických regionech Žilinského kraje. Je to důležitý krok ke zvýšení dostupnosti našich kulturních památek, proto bychom naše české přátele rádi na podzim pozvali na Slavnostní otevření Kysucké galerie v Oščadnici,“ uzavřel podpredsedaŽilinského samosprávneho kraje Peter Dobeš.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient