Brňané se seznamují s instalací 25 Her(t)z. Je umístěna na Moravském náměstí

Bach, Wagner, Mendelssohn či Janáček. Osobnosti spjaté s lipskými hudebními dějinami představuje světelná a zvuková instalace 25 Her(t)z. Do čtvrtka si ji mohou lidé poslechnout a prohlédnout na Moravském náměstí.

Přibližovat veřejnosti po celém světě hudbu nejenom skrze zvuk, se rozhodli Philipp Morvan a Mike Dietrich. Společně vytvořili monument kombinující hru světla a zvuku. Po návštěvě v Lyonu nebo Krakově se s ním nyní seznamují Brňané, než se příští týden přesune do Vídně.

Pro zájemce jsou kolem skulptury připraveny kostky, na kterých mohou pohodlně naslouchat úryvkům a audionahrávkám spjatým s lipským hudebním dědictvím. „25 hertzů, které mají jít rovnou do srdce,“ popisuje poslání svého díla Morvan. „Přibližně od 25 hertzů totiž začíná být zvuk slyšitelný, je to počátek veškeré hudby,“ doplňuje.

Samotný objekt je sestavený ze 128 panelů, každé nese jedno písmeno a dohromady dávají jména geniálních skladatelů, jejichž osudy se s Lipskem protnuly. Své místo tu má i Leoš Janáček, který v Lipsku krátce studoval.

Kromě samotného interaktivního díla, které po setmění nabízí unikátní světelnou show, je pro návštěvníky připravený i doprovodný program. Zahrnuje například společné velkoformátové malování s Vladimírem Kiseljovem, inspirované hudebním podkresem, nebo kombinace hudby a sportu „Jymmin“.

Hudební metropole Lipsko je od roku 1973 partnerským městem Brna. Úzká spolupráce probíhá především na poli kultury, cestovního ruchu, sportu nebo v sociální oblasti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.