Britští skauti se sjeli do Náchoda

V obřadní síni náchodské radnice přijal místostarosta Miroslav Brát skupinu britských skautů, kteří do města zavítali na základě pozvání od jejich českých kolegů z náchodského spolku Junák – český skaut.

Historie, nyní celosvětového hnutí skautingu, začíná již v době před první světovou válkou – v roce 1907. Za kolébku skautingu je považována právě Velká Británie. Český skauting s názvem Junák se zrodil jen o několik málo let později – v roce 1911. „Kontakty se skauty ve Spojeném Království máme již od roku 2001 a aktivně se v nich angažovali skauti – Junáci z Náchoda a Jaroměře“, říká Jana Čížková – vedoucí oddílu Benjamínci, která britské skauty na náchodskou radnici doprovázela. Skauty z britského hrabství Northhamptonshire čeká v našem regionu pestrý program, který bude zahrnovat návštěvu náchodského zámku, Dobrošova, Jaroměře, josefovského pevnostního systému i Krkonoš. Chybět nebude ani společné česko-britské táboření. „Skauting vždy zdůrazňoval pevné občanské postoje, pravdu, hájil svobodu. I proto byl skauting totalitním režimům nepohodlný, ať už se jednalo o fašizmus či komunizmus. Čeští skauti – Junáci, nebo interpretace skautingu ze sousedního Polska – Harceři psali svoje dějiny v kritických okamžicích vlastní krví. Bylo pro mě velmi příjemné se potkat s lidmi, kteří myšlenky a poselství skautingu nesou dál i ve 21. století“, říká místostarosta Miroslav Brát.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.