Search
Close this search box.

Britský vzdělávací program DofE letos absolvoval rekordní počet Čechů. Oceněni budou i studenti z Kolína

Vzdělávací program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (Duke of Edinburgh´s Award) neboli DofE letos dokončilo na 700 českých žáků a studentů. Jedná se tak o rekordní počet mladých lidí u nás, kteří v rámci jednoho roku převezmou jedno ze tří ocenění pro absolventy tohoto programu.

Slavnostní předávání proběhnou 11., 13. a 18. prosince na Novoměstské radnici za osobní účasti Lejly Abbasové, zakladatelky projektu Asante Kenya, Zuzany Bahulové, české designérky a animátorky, Kláry Nademlýnské a Tatiany Kovaříkové, české módní návrhářky.

Účastníci se v rámci DofE věnují hned několika oblastem zároveň – sportu, rozvoji talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Za celou myšlenkou stojí princ Philip, manžel královny Alžběty II., který se v 50. letech minulého století rozhodl tímto způsobem rozvíjet mladé lidi na britských školách, pro velkou oblibu se ale DofE rychle rozšířilo do celého světa. V každé z výše jmenovaných čtyř oblastí si účastníci vyberou libovolnou aktivitu s individuálním cílem, kterého chtějí za určitý časový úsek dosáhnout. Program má navíc celkem tři úrovně, jejichž náročnost je stanovena právě délkou plnění aktivit – bronzová úroveň trvá minimálně 6 měsíců, zlatá 18 měsíců.

Jednou ze škol, jejíž studenti převzali 11. prosince tento prestižní certifikát, se stala i Střední odborná škola informatiky a spojů v Kolíně. Mezi oceněnými bude například Jakub Hájek.

„Jako sportovní aktivitu jsem si vybral běh, jelikož jako astmatikovi pro mě byl vytrvalostní běh na každém atletickém závodě překážkou,“ komentuje svůj výběr aktivit do DofE výzvy. „U dobrovolné činnosti jsem byl nejprve na vážkách, ale vybral jsem si mentoring v oblasti dějepisu. Dějepis jsem si vybral, protože mu rozumím nejvíce a mohu pomoc lidem, kteří s jeho chápáním mají problém,“ říká. „Jsem hrdý na to, že jsem jako jeden z mála z naší původní skupiny DofE výzvu dokončil a certifikát si velmi rád přiložím k životopisu,“ říká Jan Bucifal, další oceněný student z téže školy. „Změnilo pohled na různé věci – zjistila jsem, že všechno jde, když se chce. Čas se vždy také najde, jde jen o to srovnat si priority. A hlavně mě to udělalo šťastnější. Věnovat se každý týden aspoň chviličku něčemu, co máte rádi, vás naplňuje a dodává potřebnou energii k zvládnutí zbylých dnů v týdnu,“ hovoří o své účasti v programu absolventka Kateřina Neckářová. „Naši studenti si díky DofE rozšířili si svou komfortní zónu, vyzkoušeli si, že jsou schopni spolupracovat na společné věci, že se nenechají odradit drobnými neúspěchy, že zvládnou více, než si původně mysleli, a že můžou být prospěšní sobě i jiným,“ uzavírá Mgr. Dana Valášková, která měla studenty na starost.

V České republice už program funguje od roku 1995 a v současné době je v něm zapojeno 3500 studentů, a to v rámci téměř 200 dětských domovů, středisek volného času a základních, středních a vysokých škol. DofE se u nás těší stále rostoucí popularitě – pedagogové si chválí jeho rozmanitost a to, že mladým lidem pomáhá se rozvíjet, účastníci oceňují, že se díky DofE dostali mimo svou komfortní zónu a že se naučili lépe organizovat svůj volný čas. Pro řadu mladých lidí je DofE expedice často vůbec první zkušeností s vařením na ohni nebo přespáváním ve stanu a drtivá většina účastníků je při zpětném hodnocení z tohoto zážitku nadšená. „Abyste se mohli najít, musíte se nejdřív ztratit! Takhle bych popsala zakončení své DofE cesty. Naše expedice se povedla i přes to, že jsme se párkrát ztratily, omylem si prodloužily cestu a také zdolávaly převýšení krajiny. Dalo mi to úžasný pocit, který měl nádech hrdosti na sebe samu i zbytek týmu,“ říká Bára, další absolventka programu. Národní kancelář DofE v České republice odhaduje, že do konce roku 2019 bude mít DofE absolvováno na sedm tisíc studentů, a to také díky platformě iDofE, která umožňuje zapojení i studentům, jejichž škola program zatím neposkytuje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient