Search
Close this search box.

Blanka Ludvová je novou primářkou radiodiagnostického oddělení vsetínské nemocnice

Radiodiagnostické oddělení Vsetínské nemocnice nově vede MUDr. Blanka Ludvová. Vystřídala tak dlouholetého primáře MUDr. Radomíra Valu, který i nadále pracuje na oddělení, primariát však již chtěl předat mladším kolegům. MUDr. Blanka Ludvová vyhrála výběrové řízení.

Stejně jako u ortopedického oddělení či oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí se jedná se i v případě radiodiagnostického oddělení o generační výměnu. „Primáři Valovi bych ráda poděkovala za dlouholetou práci pro Vsetínskou nemocnici a její pacienty, oddělení vedl 27 let. Nové primářce přeji hodně úspěchů a potřebných sil,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková.

MUDr. Blanka Ludvová pracuje ve Vsetínské nemocnici od roku 1994, kdy úspěšně absolvovala studium II. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Rodačka ze západních Čech přišla do Vsetína za manželem internistou. Jejím původním cílem byla pediatrie, ve Vsetíně se však tehdy uvolnilo místo na radiodiagnostice, a tak se začala věnovat této odbornosti. Dnes volby rozhodně nelituje. „Radiodiagnostika zaznamenala obrovský posun, odbornost se dynamicky vyvíjí, je to velmi zajímavá práce. Když jsem v devadesátých letech přišla do Vsetína, měli jsme jen jednoduchý ultrazvuk, rentgenové snímky jsme klasicky vyvolávali. Velký skok v diagnostice znamenalo pořízení prvního počítačového tomografu (CT). Dnes je celé pracoviště kompletně digitalizované, máme výborný ultrazvukový přístroj a další vybavení, včetně C-ramena na operačních sálech, které využívají traumatologové při osteosyntézách, ale také například chirurgové při operacích žlučníku k ověření průchodnosti žlučových cest a některých dalších zákrocích,“ uvedla MUDr. Ludvová s tím, že nemocnice nyní jedná o možnosti obnovy CT. „Bude to znamenat další posun v diagnostice a velký přínos pro pacienty. Zrychlí se celý provoz, budeme moci realizovat více vyšetření, sníží se dávky záření,“ dodala primářka.

Ve Vsetíně radiodiagnostické pracoviště využívá řadu vyšetřovacích metod včetně CT kolonoskopie. Spolu s MUDr. Radomírem Valou se MUDr. Blanka Ludvová věnuje rovněž takzvané periradikulární terapii (PRT) – cíleným obstřikům nervového kořene pod CT navigací. Jedná se o další možnost léčby bolestí v oblasti bederní páteře například při výhřezu ploténky, degenerativních změnách, zúžení páteřního kanálu a podobně. „Je to poměrně rychlý zákrok s dobrým efektem, který může přetrvávat měsíce, někdy i roky,“ vysvětlila primářka.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient