Biatlonisty sráží mizerný běh z předních pozic. Je na vině nekvalitní letní příprava? Či servismané volí špatnou mázu?

Když biatlonista zastřílí čistě, zpravidla to znamená, že bude na medailové pozici, nejhůře do desátého místa. Jenže Ondřej Moravec ve včerejším závodě s hromadným startem v německém Ruhpoldingu skončil až patnáctý a to se mu právě povedlo sestřelit všechny terče. Pomalý běh mu totiž nedovolil držet se v popředí startovního pole. V cíli byl samozřejmě ze svého umístění velmi zklamaný. „Kvůli tomu už to nedělám. Abych se dřel celé léto a pak jezdil takovéhle výsledky. Tohle už nechci zažít,“ říká Ondřej Moravec Radiožurnálu.

Tento 34letý závodník však není jediný z českého týmu, který se běžecky trápí. Včera to nejelo ani Michalu Krčmářovi, který hned po závodě řekl důvod neúspěchu. „Když od začátku do toho musíte bušit víc než ostatní, protože lyže nejsou optimální, tak se to pak podepíše ke konci závodu,“ podotkl rozladěně Krčmář.

Od začátku sezony nemůže najít správnou běžeckou pohodu ani Veronika Vítková, které se navíc ne vždy zdaří i střelba, takže se není čemu divit, že je ve Světovém poháru až na 48. místě. Takhle nízké umístění jí tak nedovolilo, aby nastoupila do včerejšího závodu s hromadným startem (startuje prvních třicet), což se u ní dlouho nestalo. Horší je to, že ani žádná jiná česká biatlonistka se do nedělního závodu nenominovala, protože Eva Puskarčíková je 38. a Markéta Davidová je na 42. místě.

Poslední zmiňovaná závodnice je možná jediná, která se běžecky tolik netrápí, avšak zase má nevyrovnané výkony ve střelbě, což se ale u jejího mládí dá omluvit.
Jenže od Vítkové, Puskarčíkové, Moravce a Krčmáře logicky fanoušci očekávají lepší výsledky, než se jim zatím daří předvádět. A zákonitě se ptají, kde je problém, který nedovolí českým biatlonistům soupeřit s nejlepšími.

„Je to na delší analýzu, ale neviděl bych to tak tragicky. Někdy je to horšími lyžemi, jindy se člověk hůř vyspí. Když zrychlíme o 10 vteřin na kolo, budeme úplně jinde. A zrychlit 10 sekund na třech kilometrech není až takový problém,“ přemýšlí trenér mužů Zdeněk Vítek.
Otázka však zní, zda je možné, aby závodníci sami od sebe o těch zmiňovaných 10 vteřin zrychlili…

Trenéři se také utěšují, že do MS je ještě daleko (Östersund: 7. – 17. března), takže ke zlepšení může dojít, zároveň podotýkají jednu důležitou věc, že mezi závody není na těžší tréninky čas…
Vypadá to tedy na začarovaný kruh, z kterého možná na konci sezony vypadnou nový trenér biatlonistek Nor Egil Gjelland a asistent u mužů Anders Magnus Bartli. Navzdory tomu, že prvně jmenovaný má na svém kontě z minulosti úspěchy (dovedl své krajanky Bergerovou a Eckhoffovou k olympijskému zlatu a Björndalena s bratry Böovým k medailím na MS), na to by se neměl brát ohled a asi by nebylo špatné se vrátit k osvědčenému českému receptu, tedy povolat k reprezentaci naše trenéry.

Představitelé českého biatlonu si pochvalují, že i když už nás nereprezentuje Gabriela Koukalová, i tak je velká sledovanost biatlonových přenosů v České televizi a při prosincovém „svěťáku“ v Novém Městě na Moravě byl plný dům. Pokud však naši závodníci nezačnou pravidelně atakovat medailové umístění, možná ta veřejná podpora lehce opadne.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak