Bezpečnost ve světě se nadále zhoršuje, v Česku jsme na tom ještě dobře

(Aktualizováno před )

Světoví experti na bezpečnost vydali žebříček, v kterém je Česká republika na 7. místě na světě, co se týká bezpečnosti. Před námi jsou jen Island, Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko, Dánsko a Kanada. Z čehož vyplývá, že v Evropě v této oblasti je Česko na páté příčce. Seznam zahrnuje 163 zemí.

Oproti loňskému roku jsme se pohoršili o jednu příčku. Experti to vysvětlují navýšením vývozu zbraní a také tím, že se Česko nadále zapojovalo do konfliktů v zahraničí.

Světoví experti z Institutu pro ekonomiku a mír, který založil australský podnikatel a filantrop Steve Killelea, upozorňují na to, že v celkovém hodnocení indexu míru si v podstatě “bodově” pohoršila většina států.

Tzv. globální index se zabývá různými aspekty, které pak dají celkový pohled na bezpečnost dané země. Patří sem přetrvávající domácí a mezinárodní konflikty (počet konfliktů, počet obětí, vztahy se sousedními zeměmi apod.), společenská bezpečnost (počet vězňů, počet policistů, úroveň kriminality apod.) a militarizace (výdaje na zbrojení, počet vojáků, příspěvky na mírové mise apod.)
Hodnotí se známkou od 1 do 5. Česko získalo za rok 2018 výslednou známku 1,381. Dobrou “známku” dostala Česká republika také za kontrolovaný přístup ke zbraním či ohledně dobrých vztahů se sousedními státy. Horší to bylo např. ve vysokém počtu policistů na počet obyvatel.

Na posledních místech žebříčku se umístily Somálsko, Irák, Jižní Súdán, Afghánistán a Sýrie.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz