Benefiční aukce umění v liberecké galerii vynesla 525 tisíc korun

22. benefiční aukce umění v Oblastní galerii Liberec je již minulostí. Podařilo se vydražit plných 75 procent všech věcí, které Nadace Euronisa obdržela do aukce, tedy 148 předmětů za celkovou sumu 525 tisíc korun. V hledišti usedlo 145 lidí a dražební číslo si vyzvedlo 65 zájemců. Největším skokanem bylo dílo od Nataši Kalouskové nazvané Máky s vyvolávací cenou pět set korun. Šťastný dražitel za něj zaplatil téměř dvacetinásobek, 9 800 Kč. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta převzal nad aukcí záštitu a také tři díla úspěšně vydražil.

„Nejsem velký znalec umění, ale bylo vidět, že pro některá díla si zájemci vyloženě přišli. U některých autorů to byly velké aukční souboje,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ohodnotil nejen velký zájem veřejnosti ale také atmosféru, která v Oblastní galerii Lázně vládla. „Je patrné, že tato akce má tradici. Znám lidi, kteří chodí každý rok pravidelně,“ dodal hejtman.

Vydražil se také i dar od Majáku, který do aukce věnoval ředitel organizace David Just. Za zvětšeniny edukačních pomůcek zájemce zaplatil 2 300 korun. Sbírka francouzských vín od biskupa Jednoty bratrské Petra Krásného se vyhoupla na částku 2 600 Kč. Nejdražším vydraženým dílem byla kovová plastika Sisyfos od Jaroslava Garguláka za třicet tisíc. Z malířské tvorby nejvíce zaujal Vlastimil Zábranský se svým Bodem G za 22 000 korun. Nejvýše vydraženou skleněnou plastikou bylo dílo Odvaha od výtvarníka Jana Exnara za 16 500 Kč.

Díky licitátoru Pavlu Vurstovi na aukci panovala příjemná a uvolněná atmosféra. Účastníci aukce se často neváhali o svá vybraná díla poprat. „Hned v následujícím týdnu po dražbě se nám podařilo ještě doprodávat díla, která se letos nevydražila, a k částce z aukce přibylo dalších 40 000 korun,“ potvrdil zájem ředitel Nadace Euronisa Petr Dušák. Na závěr licitace nenašla zájemce některá skla, ale podle Dušáka se prodala hned v pondělí, například hnědá mísa od výtvarnice Burešové či váza Červený květ od skláře Svobody. S částkou za doprodeje v průběhu roku tak Nadace Euronisa nyní pracuje s výtěžkem 600 000 korun.

„Děkujeme všem, kteří mají podíl na celém úspěšném výsledku dražby, dražícím, všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravě výstavy a samotné aukce, ale především umělcům, kteří darovali svá díla a bez nichž by se aukce konat nemohla,“ uzavřel Dušák s tím, že bez partnerů celé akce by se nedařilo úspěšně snižovat náklady na vlastní organizaci a realizaci aukce.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient