Během noci zaevidovali hasiči Pardubického kraje 150 událostí souvisejících se silným větrem

Varování Českého hydrometeorologického ústavu se vyplnilo. Pardubický kraj zasáhl v noci z pondělí 29. října na úterý 30. října velmi silný vítr s nárazy až kolem 90 km/h. Hasiči v celém kraji se opravdu nezastavili. Od pondělní 19 hodiny do úterní sedmé hodiny ranní hasiči vyjížděli ke 150 událostem v souvislosti se silným větrem.

Jednalo se zejména o popadané stromy a polámané větve, které hasiči rozřezávali pomocí motorových pil.

V Hlinsku Srní hasiči likvidovali strom, který spadl na dráty elektrického vedení, ale i následný požár stromu od jiskřícího vedení. Energetici hasičům museli vypnout elektrický proud. Auto z koryta řeky vytahovali v noci hasiči na Svitavsku. Řidička pravděpodobně neutrpěla zranění. Hasiči vozidlo z koryta řeky vytáhli pomocí jeřábu.

Hasiči mnohdy v průběhu likvidace spadlého stromu na vozovku byli sami v ohrožení, když jim například v Hlinsku Srní spadlo hned několik stromů za hasičské auto. Hasiči odstraňovali ve 3 hodiny ráno i kolizi kamionu, který v Lázních Bohdanči najel na ulomenou spadlou větev. Událost se obešla bez zranění. Zhruba o hodinu později najel v Lázních Bohdanči osobní vůz Škoda Octavia do spadlého stromu.

V Hlinsku zajišťovali hasiči střechu objekt, která hrozila pádem. V Chroustovicích spadlo několik stromů i sloup elektrického vedení. Hasiči museli odstřihnout dráty elektrického vedení a sloup položili na zem. V Chrudimi hasiči likvidovali požár trafostanice. V Litomyšli hasiči zajišťovali utrženou lepenkovou střechu z objektu. Lepenka spadla na zaparkovaný osobní automobil.

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje doporučuje v době silného větru omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry.

Hasiči i nadále odstraňují následky silného větru.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.