Básnická sbírka Vivisekce získala cenu Bohumila Polana

Cenu Bohumila Polana 2017 získal za básnickou sbírku Vivisekce spisovatel Jan Jelínek. Čestné uznání udělila odborná porota spisovatelce Karolině Tetzeli za knihu Evangelium podle Mesiáše duchaplnosti. Obě díla vydalo sdružení Pro libris. Slavnostní ocenění vítězů osmnáctého ročníku soutěže se konalo v Obřadní síni plzeňské radnice v pátek 16. listopadu. Za Jana Jelínka převzal cenu jeho syn Josef Koželuh.

Jsem potěšen, že se mohu v mojí nové funkci primátora zúčastnit jako první akce právě předávání Ceny Bohumila Polana. I kvůli mé lásce k literatuře jsem rád, že se nevyplňují skeptické prognózy o tom, že moderní doba poezii a krásné literatuře nepřeje. Naopak, rozšiřující se paleta spisovatelů a množství knih, které vycházejí, svědčí o tom, že konec literatury není v dohledu,“ řekl na úvod slavnostního aktu nově zvolený primátor Martin Baxa.

Čtyřčlenná porota ve složení Ivo Harák, Martin Šíp, Jan Sojka a Helena Šlesingerová vybírala z šesti básnických sbírek a sedmi prozaických knih. Předsedou poroty byl literární kritik a básník Ivo Harák. „Kvalita děl byla srovnatelná s minulými ročníky, témata oceňovaných knih byla velmi různá. Porota se tentokrát na ocenění pro nejlepší dílo jednomyslně shodla,“ prozradila ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová.

Literární Cenu Bohumila Polana uděluje Středisko západočeských spisovatelů každoročně za významná díla v oblasti poezie a prózy spjatá se západočeským regionem tematicky nebo osobou autora.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak