Bára Szabová: Dokud z té tyče nespadnu, budu pokračovat dál

Už šestým rokem provozuje Barbora Szabová v České Lípě v Hrnčířské ulici B-Pole Studio, kde si mohou zájemci vyzkoušet a naučit nejenom pole dance, ale i stále oblíbenější létací jógu.

Měla jsi během těch let chvíle, kdy jsi litovala, že jsi otevřela studio?
Ne, vůbec nikdy. Naopak, čím jsem starší, tím spíše si říkám, jak jsem mohla být tak odvážná jít do toho. (úsměv) Čím je člověk starší, tím více vidí ty chyby, které udělal a vnímá jinak věci, které by mohly nastat. Jsem strašně ráda, že jsem do toho šla. Mým cílem je pokračovat v tom, dokud z té tyče nespadnu a nezlomím si vaz (smích). A chtěla bych se samozřejmě dál rozšiřovat, na čemž už vlastně dělám.

Dá se říci, že ten hlavní boom u pole dance se ustálil, či nadále stoupá?
Překvapuje mě neustále, jaký zájem mají děti o pole dance i létací jógu v sítích. Bohužel momentálně bojuji s volnými prostory pro další lekce, abychom mohli přijmout všechny zájemce.

Byla nějaká „disciplína“, která se v tvém studiu neujala a naopak tě některá příjemně překvapila?
Něco mělo rychlejší začátek, něco pomalejší. Ale nakonec se uchytilo všechno, co jsme chtěli.

Říkala jsi, že bys potřebovala větší prostory. Počítáš třeba do budoucna s přestěhováním se?
Chtělo by to dva sály, v jednom by byly jenom tyče a ve druhém jen sítě a létací jóga. Ale myslím, že teď v blízké době se to spíš dít nebude.

Jestli se nemýlím, máš studio i v jiném městě.
Před rokem jsem otevřela studio v Mladé Boleslavi. A tam bych teď chtěla věnovat trochu více energie, aby se to rozběhlo tak, jak v České Lípě.

V pole dance se i soutěží. I ty se účastníš závodů?
Já jsem teď rok nezávodila. Začala jsem více soutěže pořádat. Ale nyní jsem se rozhodla, že vlastně ještě nejsem tak stará, abych přestala závodit. A tak se znovu hlásím na soutěže, ale zároveň bych chtěla zůstat u toho organizování. Takže doufám, že to budu vše časově stíhat. Pokusím se to nějak skloubit dohromady.

A tvůj dosavadní největší úspěch?
Na MČR v Pole Artu v roce 2018 jsem získala stříbro v kategorii profesionál.

Zmínila si organizování. Budeš pořádat i něco v bližším okolí?
15. února se v Jiráskově divadle uskuteční třetí ročník soutěže Pole Sport Contest. Tedy pokud nám do té doby divadlo nezboří (úsměv), ale zatím takovéto informace nemám. Je to soutěž, kterou jsme začala pořádal pro Liberecký a Ústecký kraj a minulý rok jsem k tomu přidala i Středočeský. Každý rok máme víc a víc soutěžících. Na akci se samozřejmě může přijít podívat i veřejnost, tzn. i ti, co tam nemají někoho v soutěži.

Je zájem o soutěžení v pole dance?
Já bych řekla, že zájem stoupá, ale už ne v kategorii dospělých, ale u dětí a juniorů, tam je to velký nátřesk. S mými kolegyněmi, se kterými pořádáme MČR, jsme letos rozdělily juniorské kategorie na amaterské a profesionální, protože těch juniorů bylo tolik, že je demotivační soutěžit s padesáti soutěžícími. Současně je výkonnost velmi rozdílná a my rozhodně chceme dát šanci soutěžit všem, kteří opravdu chtějí.

Před nějakou dobou jsem tě viděl i v klipu Bena Cristovaa.
Dlouhou dobu jsem spolupracovala s Anet Antošovou, „královnou českého twerku“. Právě díky ní jsem se dostala k natáčení klipů a různých televizních přenosů.

Ty si před několika lety natočila hudební klip. Co ty a hudba?
Já už si zpívám jen doma ve sprše. (smích) Ségra měla minulý rok nápad, že bychom mohly vymyslet a nazpívat písničku rodičům k Vánocům, jako poděkování, jak jsou skvělí. Ona vymyslela muziku i slova. Natočily jsme i videoklip. Ale jinak už se zpívání nevěnuju.

Prý hraješ i divadlo?
Ano, jezdím tančit s Martinem Trnavským v jeho one man show Rapper. Je to vtipný příběh o tom, jak se učitel hudební výchovy v pokročilém věku snaží rozumět svým žákům a stane se rapperem. V příběhu má kolem sebe dvě tanečnice, které mu show doplňují.

Co tě čeká v nejbližší době?
9. listopadu pořádáme v Praze finále Czech Exotic Open, na které přijedou jako porotci světové hvězdy z Ruska a soutěžící z několika států Evropy. Jde o soutěž, ve které se tančí na tyči ve vysokých podpatcích. Určitě se bude na co koukat. Ale nezaměňujte to s nějakým striptýzovým tancem! (úsměv)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.