Search
Close this search box.

Babišovo ANO vyhrálo Eurovolby, opozice se mu však přiblížila

K volbám do Evropského parlamentu přišlo 28,7 procenta českých voličů. Nejvíce hlasů získalo hnutí ANO (21,2 procenta hlasů), následuje ODS (14, 54%), Piráti (13, 95%), TOP 09 společně se STAN (11, 65%), SPD (9, 14%), KDU-ČSL (7, 24%), KSČM (6, 94%), ČSSD (3, 95%), atd.

Oproti volbám před pěti lety si Babišovo hnutí polepšilo zhruba o sedm procent, ODS získala dokonce dvojnásobek. I v těchto volbách prokázali svůj vzestup v popularitě Piráti, kteří v roce 2014 skončili pod pěti procenty.
Mírné zhoršení nastalo u společné kandidatury TOP 09 a Starostů – Spojenci pro Evropu (před pěti lety měli přes 15%).
Okamurovo SPD bude v evropském parlamentu nováčkem. To „staří evropští harcovníci“ lidovci si připsali o dvě procenta méně oproti roku 2014. Slavně nedopadli ani komunisté (zhoršení o 4%). Drtivý sešup však zažili sociální demokraté. Před čtyřmi lety byli třetí nejúspěšnější stranou (14, 17%), nyní získali historicky nejnižší podporu voličů a nedostali pro Evropský parlament jediný mandát.

„Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří nás volili. Moc si toho vážíme. Považuji to za skvělý úspěch. Jela tady na nás intenzivní sprostá kampaň, negativní zprávy o řepce, pekárně a všechny tyhle nesmysly. Všichni naši soupeři jeli Antibabiše. Proto to považuji za velký úspěch,“ prohlásil Andrej Babiš na tiskové konferenci, kam dorazil přímo z Bratislavy, kde se byl podívat na hokejový zápas Česko – Rusko.

Velmi spokojeni jsou u Občanských demokratů, kteří věří, že se budou více a více přibližovat počtem hlasů k hnutí ANO a brzy Babiše porazí. „Gratuluji i vítězi voleb, ale doufám, že to bylo naposledy,“ konstatoval předseda ODS Petr Fiala.

Piráti věřili v lepší výsledek. „Cíl v kampani byl o trochu ambicióznějších, hovořilo se o potenciálu pirátů dosáhnout mety 20 procent,“ uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.

Hodně spokojeni se spoluprací jsou ve stranách TOP 09 a STAN. „Opět se potvrdilo, že když TOP 09 a STAN jdou dohromady, tak jsou relevantní politickou silou,“ řekl europoslanec, lídr kandidátky Spojenci pro Evropu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Sociální demokráté ztratili všechny čtyři mandáty a nebudou tak už součástí Evropského parlamentu. Po parlamentních a obecních volbách je to u ČSSD další propad. „Výsledek je tvrdá rána, to je fakt. Na analýzy příčin je asi brzy. Teď můžu asi říct, že jsme voliče nedokázali zaujmout tím správným tématem a jako vládní strana logicky nefungujeme jako protestní volba. Ta kampaň a hlavně ten výsledek dal jasnou zprávu, že ten restart sociální demokracie musí být silnější a jasnější,“ podotkl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient